Mezi nejčastější onemocnění konečníku patří hemeroidy a jejich léčba obvykle pacienty přivádí do specializované proktologické ordinace.
Ač se jedná o choulostivé onemocnění, o kterém se většina lidí stydí mluvit, návštěvu lékaře není vhodné odkládat, zanedbané léčení hemeroidů by mohlo způsobit komplikace a dovést pacienta až na operační sál.
Příznakem hemeroidů je bolestivé vylučování a krev ve stolici nebo na toaletním papíře. Právě tato krev nejčastěji přivádí pacienty k lékaři, protože ta může být příznakem závažnějších onemocnění než jsou hemoroidy a jejich léčba se bez lékařského dohledu neobejde.
Lékař obvykle provede vyšetření pohledem a prohmatem prsty, což obvykle postačí k tomu, aby poznal, že se jedná o hemeroidy. Léčba v raných stádiích onemocnění a při mírnějších obtížích zahrnuje aplikování mastí a čípků, které slouží k léčbě tzv. vnitřních hemoroidů. Pokud není lékař schopen onemocnění diagnostikovat, musí obvykle pacient projít tzv. anoskopií nebo rektoskopií, případně také kolonoskopií. Tyto vyšetřovací způsoby umožní odhalit také vnitřní hemoroidy a vyloučit, že za potížemi stojí například rakovina tlustého střeva nebo konečníku, či jiné závažnější onemocnění.
Při léčbě by vám měl lékař kromě předepsání mastí a čípků také doporučit, co pomáhá na hemeroidy v oblasti stravování a životního stylu. Toto onemocnění se totiž nejčastěji týká lidí se sedavým zaměstnáním s nedostatkem pohybu a k jeho rozvoji přispívá nevhodná strava. Pokud vás tyto obtíže trápí měli byste zejména předcházet zácpám. Je proto vhodné jíst potraviny s dostatečným množstvím vlákniny a vypít denně alespoň dva litry nejlépe neslazené nesycené vody.
Pokud nejsou vaše obtíže akutní, znáte jistě jejich příčinu, a nechce se vám proto chodit k lékaři, zkuste se alespoň poradit s vaším lékarníkem. V dobré lékárně vám poradí jak na hemeroidy a doporučí přípravky, které minimálně zmírní příznaky. Pokud však potíže přetrvají, s návštěvou lékaře rozhodně neotálejte.