Uvedený pojem znají snad všechny ženy a výjimkou nejsou ani muži. Tato nepříjemnost ale postihuje především ženy, bez ohledu na věk.
Nejedná se o vážné onemocnění, nicméně si nic nezadá se stupněm nepříjemnosti. Můžeme říci, že jde o jedno z nejběžnějších poševních onemocnění, které vyvolává přemnožení kvasinek (kvasinkový syndrom, tzv. kandidóza), které se běžně v pochvě vyskytují. Každá žena se s touto infekcí alespoň jednou za život setkala. Jelikož se jedná o nakažlivé onemocnění přenášené pohlavním stykem, může se projevit i kvasinková infekce u mužů.
V našem těle existuje přátelská bakterie, Laktobacilus, která brání přemnožení ostatních bakterií v těle. Problém nastává ve chvíli, kdy je těchto bakterií v těle nedostatek. Ostatní bakterie se začnou rychle množit a tím vzniká riziko vzniku kvasinkové infekce.
Taková situace nastává velmi často při užívání antibiotik. Tyto látky ve větší míře vytváří špatné prostředí pro bakterii typu lactobacilus a tím omezují její účinky v omezování množení nepřátelských bakterií, které antibiotika ve velké míře ovšem také hubí. Doporučením je po ukončení užívání antibiotik, začít užívat na pár dní lactobacily například v tabletkách, dají se zakoupit běžně v lékárnách.
Projevy vaginální infekce jsou vesměs stejné. Pacient se potýká s velmi nepříjemným svěděním zevních pohlavních orgánů, které má velmi často začervenalé a zduřelé, ženám se tvoří tvarohovitý výtok z pochvy a objevuje se časté pálení při močení.
Žena si ale může zakoupit v lékárně test na vaginální kvasinkovou infekci a potvrdit si tak své podezření. Jedná se o rychlý test, který upozorní na kvasinky, které způsobují infekci. Cenově se pohybuje okolo čtyři sta korun.
Není důvod k obavám, kvasinková infekce u žen a její léčení není nikterak komplikované. Aby byla léčba kvasinkové infekce nejúčinnější, doporučuje se co nejdříve navštívit lékaře, zejména pokud se objeví kvasinková infekce v těhotenství, případně se projeví kvasinková infekce u dětí.
Pokud jej navštívíte, většinou dostanete léky k vnitřnímu užití, mastičku či krém, případně čípky na noc k zavádění do pochvy. Dnes už je ovšem samozřejmostí zakoupení si léků v lékárně, i bez lékařského předpisu. Nicméně tento způsob „samoléčby“ nemůže konkurovat co do účinku, a především délce léčby, návštěvě gynekologa.
Každopádně prioritou je důkladná hygiena za použití vlažné vody a přípravků, např. intimních gelů, zakoupených výhradně v lékárnách, či přípravků doporučených přímo lékařem.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012