Cukrovka se vyskytuje v mnoha typech a postihuje poměrně vysoké procento populace. I u zdravých gravidních žen se může vyskytnout tzv. těhotenská cukrovka. Příznaky této nemoci se velmi podobají příznakům klasické cukrovky a patří mezi ně zvýšená únava, častější pocit žízně i hladu.
Cukrovka v těhotenství s sebou nenese tak velká zdravotní omezení jako klasická cukrovka, přesto však představuje zvýšené riziko pro matku i nenarozený plod. Díky vyššímu přísunu cukru do těla se plod zvětšuje, což je hlavním důsledkem, kterým se projevuje těhotenská cukrovka, a porod se tak může pro matku i dítě stát obtížným a rizikovým.
Cukrovka je obvykle nemoc, která je časově omezená dobou těhotenství, u určitého procenta žen se však může objevit i těhotenská cukrovka po porodu. Proto se tzv. test tolerance glukózy, který se používá k diagnostikování cukrovky v těhotenství, často opakuje i po narození dítěte.
Jaké změny v jídelníčku s sebou přináší těhotenská cukrovka
Dieta by měla zejména zahrnovat omezení bílého cukru a obecně sladkostí. Po několika dnech, kdy žena dodržuje dietu, by měl být znovu proveden test, kterým se prokazuje těhotenská cukrovka. Hodnoty, které jsou naměřeny se porovnají s původními a pokud jsou stagnující nebo dojde ke zhoršení, je nutné podávat těhotné ženě inzulín.
Ženy postižené těhotenskou cukrovkou často zajímá, jestli se zvyšuje pravděpodobnost, že se bude týkat cukrovka dětí, které porodily po tom, co tuto nemoc prodělaly. U těchto dětí je však větší pravděpodobnost tzv. hyperinzulinismu, tedy zvýšené tvorby inzulínu. Včasná léčba a dodržování diety by měly zabránit jakýmkoliv trvalým následkům jak u matky, tak u dítěte.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012