Celulitida představuje degenerativní změny podkožního vaziva, zejména vaziva tukového. Vazivová septa kožní povrch vtahují dovnitř a kůže nabývá typického matracovitého či pomerančového vzhledu.
Prvotní příznaky celulitidy se mohou objevit již v pubertě, kdy dochází ke změně v produkci ženských pohlavních hormonů, které mj. ovlivňují rozložení podkožního vaziva. Mezi další příčiny celulitidy pak můžeme řadit i užívání přípravků obsahujících ženské pohlavní hormony (např. antikoncepce). K rozvoji celulitidy dále přispívá nedostatečné prokrvení a špatné proudění lymfy, v důsledku čehož je snížen odvod odpadních látek. Uplatňují se i genetické vlivy.
Základem léčení celulitidy je dodržování určitých režimových opatření. Úspěšná redukce celulitidy vyžaduje příjem dostatečného množství tekutin, vyvážený jídelníček s vyloučením alkoholu, vyvarování se nikotinu. Rovněž pravidelný pohyb je součástí doporučení, jak se zbavit celulitidy. Pokud se rozvine závažnější celulitida, léčba může být doplněna o některé odborné metody. Jedná se např. o lymfodrenáž, která aktivuje lymfatický systém a rozvolní tuková ložiska. Další z možností podpory činnosti lymfatického systému je mezoterapie.
Léčba celulitidy může být řešena i chirurgicky, a to odsátím podkožního tuku, neboli liposukcí.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012