Jedno z velmi rozšířených onemocnění cystami, tzv. bakerova cysta se objevuje lidem především po 30. roku života. Ovšem u věkové kategorie nad 50 let výskyt tohoto onemocnění stoupá, jedná se až o 50% nemocných.
Tato cysta vzniká v podkolenní jamce ve formě váčku vyplněného tekutinou. Pacientům především způsobuje omezení pohybu a chůze. Často bývá spojená s osteoartrózou, zápalovou artritidou, výpotkem, případě trhlinou menisku.
Někdy se projevy bakerovy cysty objeví například po sportovním výkonu (lyžování, atletika, basketbal, fotbal), při nešikovném doskoku, došlápnutí, či jiném nešťastném manévru ve formě vyklenutí v podkolenní jamce. Jelikož je tato cysta příznaky velmi podobná menisku, ne vždy je přesně diagnostikována ihned po příchodu pacienta k lékaři.
Nejdříve lékař provádí rentgenové vyšetření, to zodpoví spoustu otázek. Velmi rozšířené je také ultrazvukové vyšetření, umožňující jednoduchou, rychlou a finančně nenáročnou formu stanovení diagnózy. Nadstandardním vyšetřením se jeví užití magnetické rezonance. Poté se léčba bakerovy cysty většinou ubírá odsátím tekutiny z cysty a zhotovení tzv. ortézy, která způsobí klid nohy v oblasti kolene.
V případě potřeby je řešením podání kortikoidů nitrožilně, anebo odstranění chirurgickým zákrokem. Nedoporučuje se zatěžování kolene, spíše jen příležitostné procházky po dobu do uzdravení. Bohužel se s nálezem této cysty setkáváme opakovaně, i po předešlém úspěšném vyléčení.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012