HEO > Seznam nemocí > C > Cysty

Cysta na játrech, štítné žláze, plicích, mozku - příznaky


Cysty jsou považovány některými odborníky za přirozenou součást lidského těla. Vznikají reakcí na nedostatečnou obranu lidského organismu. Jsou vesměs bezbolestné, pokud se neprotrhnou a nejsou díky infekci zaníceny.
Vyskytují se většinou na kůži, ale mohou vzniknout kdekoliv po těle jako důsledek infekce, ucpání mazových žláz nebo reakcí na cizí těleso (náušnice apod.). Při pohmatu jsou vnímány jako malé hrášky.
Cysta, neboli pseudotumor je dutý útvar vzniklý rozestupem tkání, ohraničen tenkou vazivovou membránou naplněný tělní tekutinou či krví. Podobným útvarem bývá absces, který je ale vyplněn hnisem, způsobeným místním hnisavým zánětem. Cysty rozdělujeme podle několika kritérií:

  1. retenční - vznikající uzavřením vývodů, zánětem (na kůži, ve sliznicích - podjazyková slinná žláza, na genitáliích - na děložním čípku, ledvinách - cysta kůry ledvin)

  2. hyperplastické - vznikající v orgánech s činnou hormonální změnou (při nadbytku estrogenu, cystické dilataci)

  3. fetální - vznikající díky vývojovým poruchám (při uzavírání embryonálních štěrbin, na částech žaberních štěrbin - na straně krku)

  4. implantační - vznikající při přesunu výstelky do vaziva (rohové cysty v kůži, zubní cysta, nálezy mimo děložní dutinu)

  5. parazitární - vznikající nejčastěji v játrech (obsah cysty tvoří tělo parazita v postupných vývojových stadiích, kdy po jeho odumření často dochází k ukládání vápenných solí do tkáně). Běžně jsou také příznaky cysty na játrech zpozorovány ve formě dutého útvaru, nicméně cysta může pocházet i ze zkapalněných jaterních metastáz.

Dále se dělí podle početnosti, členitosti vnitřní dutiny, obsahu vnitřní dutiny a způsobu vzniku. Nejznámějšími typy cyst je cysta na vaječníku, cysta v děloze, cysta na prsou, cysta na plicích, cysta na štítné žláze, cysta na noze, zubní cysta, cysta na mozku, Bakerova cysta (zánět, váček naplněný tekutinou, vyklenující se do podkolenní jamky, silně bolestivý) nebo různé cysty na ledvině.

Nelze jednoznačně definovat příčinu vzniku cyst, protože jsou různé. Příčinou může být vývojová anomálie, stejně tak jako anomálie nádorového původu, různé typy pseudocyst (dutý útvar v měkkých tkáních, na rozdíl od cyst neobsahuje epitel) a abscesů. Zvláštní skupinu tvoří tzv. parazitární cysty vytvořené parazitem.
Statisticky nejrozšířenější se stala cysta na vaječníku. Ženy - kuřačky jsou touto cystou ohroženy více, nicméně riziko vzniku cyst není ovlivněno věkem nebo pohlavím. Ve většině případů jsou cysty nezhoubné, leckdy vymizí bez nutnosti léčby.

Základním pilířem pro udržení si zdravé tělesné schránky bez nutnosti obávat se vzniku cyst je správná životospráva bez zbytečného zatěžování organismu, dostatek spánku, tekutin a pohybu. Vynikajícím řešením je dodržování diety s omezením masného tuku, vajec, sýra a mléčných výrobků, sacharidů, alkoholu a kávy.
Doporučuje se dostatečný příjem celozrnné stravy, ryb, kuřat, čerstvého ovoce a bylinkových čajů. Zvláštním doporučením je čas od času během dne pít pouze šťávu z čerstvě vymačkaného ovoce nebo zeleniny. V případě zjištění cyst malých rozměrů je pravděpodobnou reakcí organismu vyschnutí, ovšem v případě užívání buď homeopatické léčby či propíchnutím a odtokem tekutiny ven. Pokud se cysta zanítí, podávají se kortisony, zpravidla nitrožilně. Nastávají také případy, kdy cysta na jakoukoliv léčbu nereaguje. V tom případě se přistupuje k odstranění chirurgickým zákrokem. Někdy ovšem cysty samy vymizí bez nutnosti jakékoliv léčby.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy