HEO > Seznam nemocí > R > Raynaudův syndrom

Raynaudův syndrom (fenomén), Raynaudova choroba, nemoc


Raynaudova choroba patří mezi tzv. vazoneurózy, tedy onemocnění, jejichž podkladem je funkční porucha cév. Raynaudova nemoc se projevuje záchvatovitým zbělením akrálních (okrajových) částí těla, především prstů rukou, které typicky následně zmodrají a poté zčervenají. Tyto projevy se dostavují v chladu, popřípadě může být provokujícím momentem záchvatu silná duševní emoce. V době záchvatu se zpravidla dostavuje i bolest postižených oblastí.

Podstatou záchvatu je náhlé zúžení tepének, které zásobují akrální části těla. Následkem náhlého zúžení těchto cév je snížení přívodu krve do těchto oblastí, což se projeví jako zbělení. Po určité době, zpravidla trvající několik minut, se cévy opět rozšíří, což je patrné jako zčervenání prstů.
Příčina, proč u některých lidí dochází k popsanému náhlému zužovaní tepének v reakci na chlad, popřípadě stres, nebyla dosud přesně zjištěna. Uvažují se vrozené dispozice na úrovni nervového či hormonálního systému. Onemocnění častěji postihuje ženy. Dle některých studií je o něco vyšší výskyt pozorován v souvislosti s kouřením.
Raynaudova nemoc většinou nemívá závažnější zdravotní důsledky. V některých případech může po dlouholetém průběhu dojít k druhotnému poškození cév, v těžkých případech např. k tvorbě vřídků v postižené oblasti.

Léčba Raynaudovy nemoci je obtížná, neboť neznáme její přesnou příčinu. Doporučují se zejména režimová opatření (nošení rukavic, absence kouření apod.).

Raynaudův syndrom či Raynaudův fenomén označuje takový stav, který má stejné klinické příznaky jako Raynaudova nemoc, avšak jejich podkladem je jiné primární onemocnění. Jinými slovy, záchvatovité zbělávání prstů je v tomto případě jen průvodním znakem jiného onemocnění, nikoliv vlastní nemocí. Mezi tato onemocnění patří např. systémový lupus erythematosus, kryoglobulinemie, některé intoxikace, příčinou mohou být také opakované traumatizace (např. práce se sbíječkou) aj. Léčení je v těchto případech zaměření na primární onemocnění.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy