HEO > Závislosti, zlozvyky > Kousání nehtů

Kousání nehtů, okousané nehty, okusování nehtů u dětí


Kousání nehtů je jedním z nejčastějších lidských zlozvyků. V největším procentu se vyskytuje okusování nehtů u dětí školního věku a dospívajících lidí, avšak tento zlozvyk může přetrvávat i v dospělém věku. Odborně se okusování nehtů nazývá onychofagie.

Kousání nehtů je nejčastěji reakcí na negativní emoce, tj. např. stres, vztek, nervozita, strach apod. Příčinou kousání nehtů může být rovněž nedostatek určitých živin v organismu. (Pro dobrou stavbu nehtů jsou důležité mj. vitaminy A a D, vápník, křemík, železo a bílkoviny.)

Zlozvyk okusování nehtů představuje jednak společenský problém, jednak problém zdravotní, neboť okousané nehty jsou náchylné k infekci bakteriemi, plísněmi, viry. Rozvinutá infekce samozřejmě nemusí zůstat omezená pouze na oblast nehtu, ale může se šířit krevní cestou do celého organismu. Kousání nehtů má rovněž negativní dopad na zubní tkáň.

Odstranění tohoto zlozvyku není vždy snadné. Důležité je především zamyslet se nad vlastní příčinou okusován nehtů a tu se pokusit odstranit. Pro úspěšné odstranění zlozvyku je mnohdy, zejména u dětí, nutné vyhledat psychologickou konzultaci. Doporučuje se rovněž potírat nehty speciálními látkami, jejichž hořká chuť odrazuje daného jedince od okusování. Použít lze např. pepř, speciální přípravky proti okusování nehtů jsou rovněž dostupné v lékárnách v podobě laků. Důležitou součástí procesu odstraňování tohoto zlozvyku je zejména silná vůle a motivace, což platí především pro dospělé.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy