Kapavka (gonorea, gonorrhoea) je infekční bakteriální onemocnění, jehož původcem je Neisseria gonorrhoea (gonokok). Přenos kapavky se děje téměř výlučně pohlavním stykem, neboť tato bakterie ve vnějším prostředí nepřežívá. Možná je také nákaza novorozence při průchodu porodními cestami infikované matky. Příznaky kapavky se objevují přibližně do jednoho týdne od nákazy. Kapavka nezanechává imunitu.
Gonokok typicky kolonizuje sliznice močopohlavního ústrojí, dále může obsazovat sliznici nosohltanu, oční spojivky a konečníku. Projevy kapavky jsou tedy jednak genitální, jednak může mít kapavka příznaky extragenitální. Kapavka postihuje obě pohlaví, kapavka u žen a u mužů má však do jisté míry odlišný průběh daný odlišností uspořádání pohlavních orgánů.
Nejčastěji má kapavka u mužů charakter zánětu močopohlavního ústrojí (urogenitální forma kapavky). Podle lokalizace infekce se rozlišuje tzv. kapavka přední a zadní. Kapavka se typicky projevuje bolestivým močením a hnisavým výtokem z močové trubice. V některých případech není výtok hnisavý, ale pouze čirý, v určitém procentu případů nejeví probíhající kapavka u mužů příznaky výtoku, nebo lze pouze po ránu vytlačit kapku hnisu z močové trubice. Projevem kapavky může být také přítomnost krve v moči. Zánět se může šířit z močových cest na okolní pohlavní orgány. Častý je např. přestup zánětu na prostatu či nadvarle.
Kapavka u žen má rovněž nejčastěji urogenitální formu. Infekce postihuje zejména děložní hrdlo a močové cesty. Mezi hlavní příznaky urogenitální kapavky u žen patří poševní výtok a bolestivé močení. Je-li zánětem postižena i děložní sliznice, může se infekce projevit také nemenstruačním krvácením. Zánět může dále postihnout také např. vejcovody a vaječníky. Následkem zánětu vejcovodů může být jejich neprůchodnost a tedy neplodnost. Šíření zánětu mohou mj. doprovázet bolesti v oblasti pánve, nevolnost až zvracení. Stejně jako u mužů však může kapavka u žen probíhat zcela bezpříznakově.
V těhotenství představuje infekce kapavkou riziko předčasného porodu či potratu. Děti infikovaných matek se mohou nakazit kapavkou při průchodu porodními cestami. Onemocnění se u novorozenců může projevit jako zánět spojivek (konjunktivitida) či infekce v oblasti nosohltanu.
Rektální forma kapavky (zánět konečníku) je častá u lidí provozujících anální sex, sliznice konečníku může být také postižena druhotně při kontaminaci konečníku výtokem z močopohlavního ústrojí. Tato forma kapavky postihuje muže i ženy. Rektální kapavka probíhá často bezpříznakově, někdy se může projevit svěděním v oblasti konečníku či bolestmi.
Faryngální forma kapavky bývá následkem orogenitálních styků (tj. takových, při nichž dochází ke kontaktu pohlavních orgánů a úst). Ve většině případů probíhá zcela bez příznaků. Kapavčitá konjunktivitida (zánět spojivek) může postihnout jednak novorozence (viz výše), jednak se může rozvinout u dospělých., přičemž k nákaze dospělých dochází většinou kontaktním přenosem z urogenitálního traktu (autoinfekcí).
K projevům kapavčité konjuktivitidy patří slzení, svědění, pálení, otok víček. V komplikovaných případech může dojít až k poškození rohovky a k oslepnutí. Komplikací kapavky je rozšíření infekce po celém organismu (diseminovaná forma kapavky), tato forma kapavky se často projevuje záněty kloubů.
Diagnostika kapavky se většinou provádí na základě výtěru z močové trubice, z děložního hrdla, případně z reka, hltanu či spojivky. V léčení kapavky se uplatňují antibiotika. Včasná léčba kapavky je důležitá z důvodu rizika budoucí neplodností jak infikovaných žen, tak mužů.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012