Jedním z běžných infekčních onemocnění dětského věku jsou plané neštovice, inkubační doba činí přibližně dva až tři týdny (inkubační doba u neštovic zahrnuje období od kontaktu s infekcí do objevení se prvních příznaků nemoci). Infekce se šíří přímým kontaktem s nakaženým člověkem, kapénkovou cestou, příp. transplacentárně.
Mezi typické příznaky neštovic patří výsev charakteristické vyrážky. V období přibližně dvou až třech dnů před výsevem vyrážky mohou mít plané neštovice příznaky nespecifické, tj. například celková únava, malátnost, bolest hlavy, zvýšená teplota až horečka apod.
Vlastní vyrážka se zpravidla vyskytne nejdříve v oblasti vlasaté části hlavy, dále se šíří na obličej a postupuje přes trup na končetiny, rovněž se může objevit v oblasti sliznic (hltan, horní cesty dýchací, rektální sliznice, vaginální sliznice).
Vyrážka začíná jako drobné červené skvrnky (tzv. makuly), které se dále mění ve svědivé pupence (tzv. papuly), následně přechází v puchýřky vyplněné čirým tekutým obsahem (tzv. vezikuly), tekutina uvnitř vezikul se později zkalí a vzniká útvar zvaný pustula, pustuly později praskají a zasychají, čímž vznikají tzv. krusty.
K výsevu vyrážky dochází v případě planých neštovic v několika vlnách, takže lze vedle sebe pozorovat různá stádia vývoje vyrážky, tedy makuly, papuly, vezikuly, pustuly a krusty. Kožní projevy obvykle vymizí přibližně do dvaceti dnů.
Plané neštovice mají většinou zcela nekomplikovaný průběh, k možným komplikacím mohou v těžších případech patřit např. sekundární bakteriální infekce, záněty centrálního nervového systému aj.
Plané neštovice nejčastěji postihují děti ve věku od tří do deseti let, avšak mohou se v podstatě objevit v jakémkoliv věku. Méně časté jsou plané neštovice u kojenců, neboť mateřské mléko obsahuje látky poskytující kojeným dětem částečnou ochranu před tímto onemocněním.
Rovněž méně časté jsou plané neštovice u dospělých, rizikovou skupinou jsou lidé, kteří neštovice nikdy neprodělali ani nebyli očkováni (prodělané plané neštovice zanechávají doživotní imunitu).
Nebezpečí představují plané neštovice v těhotenství, kdy je možný transplacentárního přenos viru planých neštovic, následkem mohou být různé vývojové vady plodu (např. smyslové poruchy) až potrat. Z důvodu zvyšující se závažnosti onemocnění s věkem se u lidí, kteří neštovice v dětském věku neprodělali, doporučuje očkování.
Léčba neštovic bývá pouze symptomatická, tzn. že léčení je zaměřeno na zmírnění příznaků nemoci (horečka, svědění apod.), nikoliv na vlastní příčinu onemocnění. Je nutné uvědomit si, že na plané neštovice léčba antibiotiky nezabírá, neboť se jedná o virové (nikoliv bakteriální) onemocnění. V rámci zmírnění příznaků se tedy mohou podávat léky na horečku, kožní projevy se doporučuje tlumit např. potíráním postižených míst tekutým pudrem.
Jak bylo uvedeno, prodělané plané neštovice zanechávají doživotní imunitu. Varicella - zoster - virus, který je původcem planých neštovic, má však schopnost již trvale přetrvávat v organismu a při poklesu obranyschopnosti se může v pozdějším věku virus aktivovat a vyvolat mj. onemocnění, které se nazývá pásový opar. Pásový opar se projevuje výsevem puchýřnaté vyrážky typického vzhledu nejčastěji v oblasti obličeje či trupu.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012