HEO > Seznam nemocí > P > Příušnice

Příušnice: příznaky, léčba, u dospělých, v těhotenství, inkubační doba


Příušnice patří mezi virová onemocnění, která jsou vysoce nakažlivá. Z tohoto důvodu probíhá od roku 1987 plošné očkování proti příušnicím.
Ačkoli jsou tedy k nemoci obecně náchylnější děti a v minulosti patřily mezi její hlavní oběti, v současnosti jsou běžnější příušnice u dospělých narozených před zahájením vakcinace.

Infekce příušnic se šíří především kapénkovou infekcí, inkubační doba je zhruba 12 až 21 dnů.
Některé projevy příušnic mohou být podobné jako například u chřipky, u nemocných stoupá teplota, a to až ke 40°C. Pokud je vzestup teploty doprovázen charakteristickým zduřením příušních slinných žláz, pak se pravděpodobně jedná o příušnice. Příznaky jsou často dobře patrné v podobě otoku v oblasti ucha a dolní čelisti. Neplatí to však ve všech případech. Někdy se nemoc projeví pouze neurčitými pocity v zasažené oblasti, jindy naopak otok může zasáhnout i širší lokalitu a dosahuje až k hrudnímu koši.

Příušnice obvykle proběhnou bez komplikací a nezanechávají žádné následky. Pokud však léčba příušnic neproběhne včas a není zcela účinná, může dojít k rozšíření zánětu do dalších částí těla a způsobit jisté komplikace.
Jednou z nich je meningitida, tedy zánět mozkových blan. Projevuje se především strnulostí šíje či bolestmi hlavy, obvykle však odezní bez následků. Ve vzácných případech může dojít k hluchotě.

U mužů může dojít k napadení zánětem jednoho či obou varlat, u žen bývají napadeny vaječníky.
Zvýšené opatrnosti je třeba dbát u těhotných žen. Příušnice v těhotenství mohou způsobit vady u dítěte v podobě rozštěpu rtu, poruch sluchu či mentálních vad, v těžších případech pak potrat či předčasný porod. Plod těhotné ženy je ohrožený především v prvním trimestru.

Léčba příušnic často probíhá samovolně, nemoc obvykle odezní sama. Základem je proto klid na lůžku, spojený se snižováním teploty a přikládáním obkladů k otokům. Otoky mohou v některých případech způsobovat problémy s přijímáním potravy, strava by proto měla být kašovitá a nedráždivá.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy