HEO > Seznam nemocí > T > Tenisový loket

Tenisový loket příznaky, projevy, léčba, cviky, mast, operace


Tenisový loket představuje jednu z nejčastějších ortopedických diagnóz v oblasti lokte.
Tenisovým loktem rozumíme tzv. radiální epikondylitidu, tedy zánět v oblasti zevního epikondylu pažní kosti. Epikondylus je kostní výstupek, na který se upínají šlachy svalů. Přetížení příslušných svalů proto může vyvolat uvedený zánět svalových a šlachových úponů, neboli epikondylitidu.

V oblasti zevního epikondylu se nacházejí šlachy těch svalových skupin, které označujeme jako napínače (extenzory) prstů, zápěstí a předloktí. Z tohoto důvodu se projevuje tenisový loket příznaky bolesti v oblasti zevní části loketního kloubu a bolest se zpravidla zhoršuje při napínacích pohybech.
Typická je výrazná bolestivost při napnutí třetího prstu a neschopnost napnutí zápěstí a ruky proti odporu. Bolest se může propagovat do oblasti předloktí či paže.

Akutní forma onemocnění vzniká nejčastěji v souvislosti s prací fyzicky náročnou či dlouhodobě stereotypní (např. práce na počítači, štípání dříví, zednické práce), popř. se sportovními aktivitami (např. nevhodné posilovací cviky aj.). Přesáhne-li délka trvání obtíží šest týdnů, popisujeme formu onemocnění jako chronickou.

diagnostice tenisového lokte se uplatňuje jednak vlastní klinický obraz, dále může být doporučen rentgen, CT, scintigrafické metody a jiná zobrazovací vyšetření.

Při nekomplikovaném průběhu onemocnění se doporučuje na tenisový loket léčba konzervativní, předpokladem úspěšné léčby je zejména přerušení přetěžování horních končetin, eventuelně ortéza pro znehybnění lokte.
Nezbytná je rovněž změna pracovního stereotypu.
Dále se doporučují na tenisový loket cviky zaměřené především na protahování příslušných svalových skupin.
Rehabilitace může být rozšířena o některé metody fyzikální, např. ultrazvukové, elektroterapie, laserové metody apod. Pro tlumení bolesti a zánětu může být také doporučena mast, tablety, obstřiky a jiné.
Při selhání konzervativní léčby bývá v některých případech navržena operace.

Neléčené onemocnění může vést k značné invalidizaci nemocného. V případě obtíží je vhodné poradit se o postupu léčby s praktickým lékařem či s ortopedem.

Další názvy nemoci: entezopatie, laterální epikondylitida humeru, zánět zevního epikondylu pažní kosti, syndrom úponových bolestí

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy