HEO > Seznam nemocí > O > Opary

Opary na rtech léčba, opar v těhotenství, v nose, na genitáliích


Herpetický virus, který způsobuje opary na rtech, neaktivně přežívá v nervových buňkách. Probouzí se až tehdy, když je imunita člověka oslabena. Oslabení může být způsobeno různými faktory: psychickým vypětím, únavou, hormonálními výkyvy, změnou klimatu, ale i slunečním zářením.
S tímto problémem se můžeme setkat již u dětí, které jsou ke snížení imunity náchylnější. Opary bychom si neměli plést s afty, což jsou bělavé či nažloutlé vřídky, které se tvoří na sliznici rtů a tváří, na dásních i na jazyce. Jsou velmi bolestivé.

Jelikož je tento virus velmi nakažlivý, je přenos oparu snadný a stačí k němu pouhý dotek. Opary se nemusí šířit pouze na druhé osoby, ale i na další části těla či obličeje téže samé osoby. Nejčastěji se však vyskytuje opar na puse.

Léčení oparu na rtu je poměrně komplikované. Prozatím nebyla vyvinuta dostatečně spolehlivá léčba, která by odstranila nejen příznaky, ale působila i proti opětovnému návratu. Je proto vhodné, aby se léčba zahájila již při prvních projevech prvního oparu v dětství, kterých si rodiče ve většině případů nevšimnou.
Později je již léčba neúčinná a ačkoli existují četné babské rady a medikamenty, pomocí kterých se lze již vytvořených puchýřků zbavit, žádný nezaručí, že se během několika dní či týdnu nevytvoří opar nový. V lékárně vám nejčastěji doporučí různé druhy mastí s účinnou látkou pencicloril nebo acicloril. Mast zklidní a zpružní kůži a urychlí hojení.

Účinnější nežli léky v podobě mastí je léčba oparu laserem. Biostimulační laser se používá při léčbě oparů v počátečním stádiu, dále je v medicíně využíván i na rychlejší zhojení ran a odstranění jizev.

Vzhledem k původci tohoto onemocnění je nejdůležitější v rámci prevence doplnit tělu vitamíny a minerály, a to především zinek, echinaceu, meduňku, vitamin C či lyzin. Poslední jmenovaný by však neměly užívat ženy, u kterých se objevil opar v těhotenství.
Důležitou roli hraje také hygiena. Pokud je nakažen např. partner, měli bychom se po dobu léčby vyvarovat přímého kontaktu – líbání, ale i používání stejné sklenice, lahve, příboru. Pakliže se i přesto objeví opar na rtu léčba by se vždy měla zahájit co nejrychleji.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy