HEO > Seznam nemocí > A > Afty

Afty: jejich léčba, afty na jazyku, v ústech, afty příčina, v krku, puse


Co jsou afty? Výraz "afta" je odvozen od řeckého termínu "afthai", který lze přeložit jako puchýřky. Jedná se o drobné bělavé skvrny či vřídky ohraničené načervenalým, zaníceným lemem. Velikost aftů se pohybuje přibližně v rozmezí jednoho až pěti milimetrů. Nejčastěji nacházíme afty v ústech, a to na sliznicích tváří, na patře, výjimkou nejsou ani afty na jazyku či afty v krku. Výskyt aftů může být doprovázen i lokálním zduřením mízních uzlin v oblasti podčelistní krajiny.
Mnohdy se jedná jen o ojediněle se objevivší vřídky, v některých případech recidivující. Onemocnění však může nabývat i charakteru aftózní stomatitidy, tedy zánětu celé dutiny ústní nebo její rozsáhlejší části projevující se zarudnutím a zduřením sliznice a četným výskytem aftů. Příčina stomatitidy je ve většině případů virová, původcem je nejčastěji lidský herpesvirus HSV-1, mohou to ale být i bakterie či plísně.

Přesné příčiny aftů jsou těžko definovatelné, lze však popsat několik vlivů, které se na vzniku aftů mohou podílet. Obecně jsou afty způsobené jednak viry, jednak bakteriemi, dále může jít o alergickou reakci na určité potraviny, a to buď na toxiny z chemicky ošetřovaného ovoce a zeleniny, nebo u některých jedinců i na kyselé potraviny, např. rajčata či citrony. Podnětem pro novotvorbu aftu mohou být i mechanická poranění v oblasti dutiny ústní (např. kartáčkem, příborem apod.). Recidivující afty jsou signálem oslabené obranyschopnosti sliznice dutiny ústní. Výskyt aftů může být i příznakem jiných celkových onemocnění, např. afty u dětí jsou doprovodným znakem některých dětských infekčních onemocnění. Na stavu dutiny ústní se rovněž odráží psychické rozpoložení jedince. Důsledkem dlouhodobého stresu může být vysušená sliznice, která je následně náchylnější k zánětlivým onemocněním. Častější výskyt aftů byl prokázán u pacientů s hypovitaminózou cyanokobaltaminu (vitaminu B12) a kyseliny listové (vitaminu B9), k rozvoji aftů taktéž přispívá nedostatek železa a zinku. V neposlední řadě se diskutují i vlivy genetické zátěže.

Přípravky na afty
Výhodné přípravky pro posílení imunity

Dostatečný přísun výše uvedených látek je proto jednou z možností, jak na afty, a to jak v rámci léčení aftů, tak jako preventivní opatření. Kyselina listová, cyanokobaltamin a zinek jsou látky významné pro správnou funkci imunitního systému. Přípravky zinku a vitaminu B jsou volně dostupné, avšak je vhodné užívat je po dohodě s lékařem, neboť vysoké dávky vitaminů řady B mohou naopak vznik aftů podnítit. Kromě syntetických preparátů je také tím, co pomáhá na afty v dlouhodobém horizontu, přiměřená změna jídelníčku, která zajistí tělu dostatečný přísun zmíněných látek. Vitamin B12 je fyziologicky syntetizován střevními bakteriemi, je proto dobré podpořit tuto přirozenou střevní flóru pravidelným přísunem produktů obsahujících probiotika, tj. např. probiotické jogurty a jiné mléčné výrobky. Kyselina listová je pro naše tělo esenciální, jejím zdrojem v potravě je listová zelenina, tedy např. brokolice, kapusta, květák, zelí, špenát, zelený hrášek, fazole a další. Zdrojem zinku jsou zejména potraviny bílkovinného charakteru, a to především tmavé maso, např. hovězí, dále se zinek vyskytuje v sýrech, pšeničných klíčcích, v ústřicích aj. Léčba aftů může být také podpořena pravidelnými výplachy čajem z rooibosu. Rooibos je rostlina s velmi silnými protizánětlivými a protialergickými účinky. Mezi další přírodní léky na afty lze zařadit šalvěj, která taktéž posílí funkce imunitního systému v oblasti sliznic dutiny ústní, obdobné účinky má echinacea. Pozitivní účinek na léčbu aftů mají rovněž borůky.

Vedle těchto přírodních produktů je na trhu i řada syntetických preparátů, které lze užívat při prevenci aftů i při jejich léčbě. Jedná se mimo jiné o antibakteriální ústní vody, analgetické pastilky utišující bolest, či speciální gely, jejichž tenká vrstva se udrží přímo na aftu a brání dráždění aftu během jídla, přičemž současně obsahuje hojivé látky. V neposlední řadě lze zakoupit řadu vitaminových přípravků a preparátů pro posílení imunitního systému.

Co je dobré pro posílení imunity?
Přípravky na afty

Afty a jejich léčba jsou velmi nepříjemnou, poměrně bolestivou záležitostí, která čas od času postihne téměř každého z nás. Výše uvedené rady mohou významně přispět k vyřešení tohoto problému, avšak v případě často se vyskytujících, recidivujících aftů je vzhledem k některým shora uvedeným možným příčinám vhodné vyhledat odbornou pomoc. Lékař je mimo jiné schopen určit, zda jsou afty virového či bakteriálního původu a v případě potřeby předepsat antibiotika. Některé stomatologické ordinace jsou navíc vybaveny profesionálními přístroji, kterými afty či opary prakticky ihned zničí. Jedná se např. o laserovou technologii, jejímž prostřednictvím dojde k okamžitému zničení přítomných virů a jejich zárodků, díky čemuž se afty na stejném místě po dlouhou dobu znovu nevytvoří. K dezinfekci ústní dutiny lze také použít ozonové přístroje.

Další názvy nemoci: ústní vřídky, aftózní stomatitida

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy