HEO
> Seznam nemocí
> B
> Bércové vředy
Bércové vředy léčba, jak vypadá bércový vřed, foto
Běžnou reakcí člověka třeba na popálení kopřivou nebo štípnutí komárem je poškrábání se. Čas od času si prostě nevědomky přivodíme větší či menší podráždění kůže jakýmkoliv způsobem. Někdy se ale podrážděná pokožka může zanítit. V těch horších případech může dokonce dojít ke vzniku mělkého vředu, který postupně začne mokvat.
Jedním z velmi nepříjemných projevů velmi zanícené pokožky bývají bércové vředy. Projevují se poruchou struktury a funkce kůže, postižené místo je ostře ohraničeno od okolní zdravé pokožky a vznikají ložiska špinavě bílého hnisu v podkoží. Vřed je bolestivý, hrozí riziko vzniku infekce. Kvůli bolesti lýtek jsou bércové vředy a chůze absolutně neslučitelné, chůze je značně omezena.
Pacienti trpící bércovými vředy mohou získat spoustu informací jak na odděleních cévní chirurgie, která se touto zdravotní problematikou zabývá, tak například na internetu, viz bércové vředy foto, kde mohou vidět, jak vypadá bércový vřed.
Pod pojmem bérec si můžeme představit část dolní končetiny v místech od kolene k nártu. Vřed jako takový lze popsat jako otevřenou ránu v kůži a podkoží.
Pacient, kterému je diagnostikován bércový vřed trpí bezpochyby onemocněním cév.
Nedostatečným prokrvováním se pokožka stává zranitelnější, na dotek citlivější a náchylná k menším poraněním. Toto může zapříčinit poškození kůže a rozpad povrchových tkání. Svůj podíl na tomto onemocnění má sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, obezita, dědičnost, cukrovka, křečové žíly a nedodržování zdravé životosprávy. Zejména starší lidé si začnou stěžovat na potíže s cévami, přičemž ženy jsou ohroženy více než muži.
Pacient vyhledá lékařské ošetření většinou po zjištění viditelných kožních změn a bolestech v daném místě s nemožností takřka došlápnout na nohu. Dříve se léčba bércových vředů prováděla pomocí roztoků, zásypů, mastí, ale dnes existuje efektivnější způsob - krytí rány k udržování vlhkého prostředí v ráně. Krytím jsou materiály obsahující látky, které se nepřilepí na postižené místo a zároveň snižují bolest.
Samotné hojení probíhá čištěním rány, tzn. odstraněním odumřelých tkání a sekretu, dále udržování rány ve vlhkém prostředí až k vysychání a úplnému vyléčení.
Dnes je na bércové vředy léčba prováděna jak ambulantně tak i domácím ošetřováním. Lékař předepíše speciální krytí bércového vředu a vysvětlí postup, jak provádět převazy doma. U křečových žil se současně provádí bandáž dolní končetiny elastickým obinadlem. Nebývá výjimkou i nutnost hospitalizace, především u osob vyššího věku.
Účinnou prevencí se jeví obohacení jídelníčku o mléčné výrobky, kuřecí maso a ryby, v průběhu léčby se doporučuje užívání minerálních látek a omezení dlouhých vycházek.
Diskuse k článku V diskusi nejsou žádné příspevky