Letní období přináší nejen teplé dny, ale také velký počet klíšťat, které ohrožují návštěvníky přírody nemocí zvanou lymská borelióza. Projevy této choroby mohou být zpočátku snadno přehlédnuty, a právě v tom spočívá její zrádnost.
Nemoc se často projevuje bolestí svalů a kloubů, kterým lidé často nevěnují pozornost a nebo hledají její původ jinde, jen malou část pacientů proto včas napadne, že za potížemi stojí lymská bolerióza. Příznaky se navíc zpočátku nemusí projevit vůbec žádné. Většina lidí věnuje pozornost pouze jednomu signálu, kterým se projevuje lymeská borelióza: rudé skvrně, která se může rozšířit do vzdálenosti až několika centimetrů od místa, kde se do kůže zasálo klíště. Je však důležité zdůraznit, že tato skvrna se vůbec nemusí objevit nebo může po několika dnech zmizet.
Limská borelióza je onemocnění bakteriálního původu. Je často zaměňována s nemocí zvanou klíšťová encefalitida, která je přenášena nejčastěji klíšťaty, stejně jako klíšťová borelióza. Příznaky těchto onemocnění se ale liší. Encefalitida se projevuje zejména horečkou a bolestí hlavy, zejména v pozdějších stádiích může u nemocného dojít i k potížím s neostrým viděním.
Jak už bylo řečeno, nejčastějším přenašečem lymské boreliózy je klíště, to však nemusí být pravidlem a nemoc může být na člověka přenesena i jiným bodavým hmyzem.
U klíšťat je ale riziko větší, protože mohou zůstat přisáty v lidské kůži delší čas, aniž bychom si jich všimli. K přenosu tzv. borelií z těla klíštěte totiž nedochází hned, čím déle je klíště přisáto, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že k tomu dojde a borelie se začnou množit v těle člověka, a v důsledku toho u něj propukne nemoc.
Z tohoto důvodu je třeba věnovat velkou pozornost tomu, jakým způsobem je klíště odstraňováno z kůže a při pohybu v přírodě se neustále prohlížet, aby byl parazit včas odhalen a odstraněn. Pokud je to možné, klíště by mělo být vyjmuto, aniž by předtím došlo k jeho usmrcení, protože by mohlo dojít k tomu, že se obsah jeho střev dostane do rány.
Není proto vhodné, usmrcovat klíště olejem nebo ho usmrtit neopatrnou manipulací s pinzetou. Je důležité klíště uchopit za pomoci pinzety u hlavičky, těsně u kůže, kde je přisáté a viklavými pohyby ho z kůže opatrně vyjmout.
U lymské boreliózy je obtížné říci, jaká je její inkubační doba. První projevy se někdy mohou vyskytnout i po dvou dnech, výjimkou však nejsou ani případy, kdy se zarudlá skvrna v oblasti postiženého místa objeví až po několika týdnech. Nejčastější inkubační doba se pohybuje mezi jedním až dvěma týdny.
První fáze choroby trvá několik týdnů až měsíců a projevuje se obvykle mírnějšími příznaky, jako je únava a bolest kloubů, nebo se v některých případech neprojevuje vůbec. Nejdéle po čtvrt roce (obvykle dříve), se však nemoce dostává do svého druhého stádia, kdy hrozí vážné poruchy kardiovaskulárního a nervového systému. V této fázi může dojít také k vážnějšímu poškození kloubů a celého pohybového aparátu. Pokud dojde k rozvinutí třetí fáze, nabývají tyto obtíže chronického rázu.
Nemoc se nevyhýbá žádné věkové kategorii. Může postihnout kojence i muže a ženy pokročilého věku. Obecně je ale možné říct, že mezi nejčastěji nemocné patří ženy mezi 30 až 50 lety.
Předcházet napadení klíštětem a potažmo lymskou boreliózou je obtížné, přestat navštěvovat přírodu je krajní řešení, které navíc také nemusí být spolehlivé. Pokud tedy jdete do lesa, na louku nebo do jiných travnatých prostor, dbejte na to, abyste byli vhodně oblečeni. Vhodné jsou zejména dlouhé nohavice a pevná obuv.
Mezi další ochranné prostředky patří různé repelentní přípravky, na jejichž účinnost se však nelze zcela spoléhat. Pokud už dojde k přisátí klíštěte, je vhodné sledovat, jestli v místě jeho přisátí nedojde ke vzniku červené skvrny a věnovat pozornost i případným dalším projevům, které by indikovaly, že vaše tělo napadla lymská borelióza Příznaky, které se projeví pak neprodleně konzultujte se svým lékařem, včasné zachycení příznaků nemoci vede k jejímů úplnému vyléčení.
Diagnostikovat boreliózu ale může být i pro lékaře obtížné, vzhledem k časté absenci kožních projevů. Podezření na nemoc by proto mělo doprovázet testování protilátek, které však nemusí být zcela spolehlivé.
Léčení boreliozy se nejčastěji realizuje za pomoci antibiotik. V raných stádiích není obvykle nutná hospitalizace. V případě pozdějších stádií je léčba komplikovanější. Lymská borelióza může pacientovi přinést vážnější komplikace, ale jen pokud jsou zanedbány prvotní příznaky a léčba není včas zahájena. Úmrtnost v důsledku boreliózy je výjimečná. Na rozdíl od klíšťové encefalitidy však není možné se proti nemoci dát očkovat. Možnosti léčení a naději na úplné odstranění příznaků i následků, však poskytuje spíše lymská borelióza. Léčba encefalitidy je obtížnější, protože nemoc není způsobena bakteriemi, ale viry, a není proto možné nasadit antibiotika.
Vakcína na očkování proti borelióze je stále ve stádiu vývoje, i když v USA už se používá, v Čechách zatím není volně k dostání a očkuje se běžně pouze proti encefalitidě. Vakcína zatím není zcela spolehlivá a chrání pouze před určitými typy onemocnění. U očkovaných se navíc často vyskytují příznaky, kterými se projevuje lymská borelióza. Vakcína je u nás k dostání zatím pouze ve variantě pro psy a kočky.
Další názvy nemoci: lymeská borrelióza, lymská nebo lymeská nemoc, neuroborrelióza, limská boreliosa.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012