HEO > Seznam nemocí > B > Bradavice

Vypalování bradavice na nohou, rukou, léčba bradavic, vypálení


Bradavice (verruca) jsou benigní kožní výrůstky vznikající růstem buněk pokožky. Klinicky se rozlišuje několik druhů bradavic, jmenujme zejména bradavice pravé (verruca vulgara), nejčastěji se objevují tyto bradavice na rukou, okolo prstů, pod nehty apod., avšak v této podobě se vyskytují i bradavice na nohou.
Někdy se zvlášť vyčleňují tzv. plantární bradavice na ploskách nohou.
Dále jsou popisovány ploché bradavice, které jsou charakteristické drobnou velikostí a mnohočetným výsevem např. v oblasti obličeje. Dalším druhem bradavic jsou molluscy, což jsou drobné vyvýšeniny uprostřed vkleslé a obsahující bělavou vytlačitelnou tekutinu. Ploché bradavice a moluscy se typicky vyskytují u mladých lidí. V oblasti pohlavních orgánů se pak mohou vytvářet tzv. condylomata (genitální bradavice). Konkrétní druh bradavice je schopen určit jen odborný lékař.

Existuje několik způsobů, jak bradavice odstranit. Z léčivých bylin se doporučuje např. vlaštovičníková šťáva, která postiženou tkáň změkčí a napomůže ji odloučit od zdravé tkáně. Obdobný účinek mohou splnit i přípravky dostupné v lékárnách (obvykle obsahují deriváty kyseliny acetylsalycylové).
Dále se uplatňuje léčba bradavic metodou zničení poškozené tkáně extrémním teplem či naopak extrémním chladem, tzv. vypalování bradavic dusíkem. Tento zákrok provádí lékař, avšak v současnosti je dostupný i pěnový přípravek, jehož působením dojde metodou zmrazení k vypálení bradavice na prstech aj. Bradavice lze odstranit i chirurgiky či působením laseru.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy