HEO > Příznaky, projevy > Zvracení

Co na zvracení, pocit na zvracení, dieta při zvracení


Zvracení (latinsky vomitus, řecky emesis) je obranný reflexní děj, při němž je obsah žaludku, popř. obsah střev vypuzován směrem do dutiny ústní. Zvracení samo o sobě nepředstavuje nemoc, jde spíše o příznak některého z mnoha možných onemocnění.

Pro lepší pochopení mechanismu zvracení si stručně připomeneme základní informace o postupu potravy v organismu: Z dutiny ústní přechází spolknuté sousto do hltanu a následně do jícnu, který navazuje na žaludek. Ze žaludku pokračuje sousto do tenkého střeva a následně do střeva tlustého a do konečníku. Při zvracení se směr postupu sousta obrací, sousto bývá vypuzováno vzestupnou cestou směrem do dutiny ústní, a to nejčastěji ze žaludku. Vyzvráceno však může být i sousto, které se již nachází v oblasti střev.

Proces zvracení je ovládán z tzv. centra zvracení, které se nachází v mozku (konkrétně v prodloužené míše). Toto centrum analyzuje informace přicházející z trávícího traktu, dále z rovnovážného ústrojí a je rovněž ovlivňováno podněty chemickými. Zvracení může být tedy jednoduše řečeno vyvoláno čímkoliv, co je schopné podráždit centrum zvracení. Především se jedná o příčiny na úrovni trávícího traktu - sliznici trávícího traktu může podráždit nevhodná strava, dále různé infekce (virové, bakteriální, parazitární) či nadměrné rozšíření trávící trubice. Z chemických podnětů dráždících centrum zvracení se může jednat o některé léky či toxické vlivy včetně alkoholu. (V této souvislosti si můžeme uvést, že příčinou zvracení může být např. také selhání jater, neboť játra jsou hlavním orgánem s detoxikační funkcí, Pokud je tedy postižena funkce jater, v těle se mohou hromadit pro tělo toxické látky a jedním z následků může být i zvracení.) Jak bylo uvedeno, centrum zvracení reaguje také na podněty z rovnovážného ústrojí. Rovnovážné ústrojí je uložené v oblasti vnitřního ucha a vnímá polohu a pohyb těla. Zvracení tak může být projevem např. mořské nemoci. Zvracení může být rovněž vyprovokováno zvýšením tlaku uvnitř lebky (intrakraniálního tlaku). Zvýšení intrakraniálního tlaku může nastat mimo jiné následkem otoku mozku, růstu nádoru uvnitř lebky, přítomností krevních výronů v lebce aj. Často také zvracení provází těhotenství. Taktéž pachy a některé zrakové vjemy mohou vyvolat zvracení.

Nejčastější příčinou zvracení u dospělých jsou dietní chyby, avšak, jak bylo uvedeno, zvracení může být příznakem velkého množství i velmi závažných onemocnění a stanovení správné příčiny zvracení je proto důležité. V lékařské ordinaci se při diagnostice zvracení můžete mimo jiné setkat s těmito dotazy: Zda zvracení předchází nucení či pocit na zvracení, je-li zvracení doprovázeno např. průjmem, bolestmi břicha, bolestmi hlavy a jinými obtížemi. V jakou denní dobu nejvíce zvracíte, souvisí-li zvracení s požitím určitého jídla, dále může lékaře zajímat jakou mají zvratky barvu, zápach a chuť (kyselá/hořká), obsahují-li zvratky příměs krve a podobně. Lékaře je vhodné vyhledat tehdy, není-li zvracení zřejmým následkem dietní chyby, trvá-li zvracení delší dobu, je-li ve zvratcích přítomna krev či je barva zvratků výrazně černá, je-li zvracení doprovázeno i dalšími příznaky, např. horečkou, bolestmi hlavy a podobně. Včasná lékařská konzultace je důležitá především u malých dětí, neboť velké, dlouhotrvající zvracení pro ně může představovat i život ohrožující stav.

Důsledkem velkého zvracení je zejména ztráta tekutin a minerálních látek, změny pH vnitřního prostředí organismu. Dlouhodobé zvracení může vést k poškození sliznice jícnu kyselým žaludečním obsahem, což se může projevit např. jako pálení žáhy.

Terapie zvracení závisí na vyvolávající příčině. Pokud je podkladem zvracení dietní chyba, zpravidla se k úpravě stavu doporučuje jen správná dieta při zvracení s dostatečnou úhradou ztracených tekutin a minerálů. Z obecných doporučení, co jíst při zvracení, jmenujme např. rýžový odvar, mrkvový odvar, syrové banány, později vařené či dušené maso. Vhodný je také bílý jogurt. V počátečních stádiích se doporučuje přibližně 24 hodinová čajová dieta. Z bylinek, co na zvracení pomáhají, jmenujme např. zázvor, heřmánkový čaj a mátový čaj. V závažnějších případech je nutné doplnit léčbu o vhodné léky na zvracení, popř. zajistit přívod tekutin a živin infuzí přímo do krve. Jak již bylo uvedeno, je pro správnou terapii stěžejní zejména odhalení příčiny zvracení, což nemusí být vždy zcela snadné.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy