Prasečí chřipka (též nová chřipka či mexická chřipka) je virové onemocnění způsobené orthomyxovirem typu A, subtypu H1N1. Tento nový virus v sobě kombinuje prvky viru severoamerického prasečího, euroasijského prasečího, severoamerického ptačího a lidského.
Nebezpečí prasečí chřipky spočívá i v tom, že její klinické příznaky jsou podobné symptomům běžných sezónních chřipek. U většiny nakažených se objeví nejprve horečky nad 38°C, dále se dostavují bolesti hlavy, kloubů, svalů. Na rozdíl od sezónních chřipek však typicky podléhají této nové chřipce zejména osoby s dobrým imunitním systémem, tedy mladí, zdraví lidé. Inkubační doba prasečí chřipky činí přibližně pět dní, je tedy o něco dělší než inkubační doba sezónních chřipek. Rovněž doba, po kterou je nakažený jedinec infekční, je o něco delší než u sezónních chřipek. Běžným vyšetřením nelze prasečí chřipku odlišit od „klasických" sezónních chřipek. Diagnózu může potvrdit pouze speciální virologické vyšetření.
Vzhledem k tomu, že chřipkové viry jsou schopné poměrně značné proměnlivosti, nelze v současné době přesně odhadnout, jak závažný průběh bude mít v budoucnu právě tato nová, prasečí chřipka, prevence je však na místě. Obecně se doporučují mj. nespecifická preventivní opatření - necestovat do rizikových oblastí, dodržovat zdravý životní styl, jíst vitaminy, nepodceňovat hygienická pravidla apod. Dále je k dispozici očkování proti běžné sezónní chřipce a bylo již rovněž vyvinuto specifické očkování proti prasečí chřipce. Jak bylo uvedeno, nelze odhadnout, jak se bude po nástupu virů běžných sezónních chřipek chovat právě prasečí chřipka, očkování proti běžným sezónním chřipkám má však z preventivního hlediska jistě také určitý význam. Stoprocentní ochrana proti prsečí chřipce neexistuje i vzhledem k nepředvídatelnosti chování viru.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012