Streptokoková infekce je častým původcem onemocnění různého druhu. V lidském těle se může vyskytnout téměř ve všech jeho částech, nejčastěji v krku, ústech či hrtanu, u žen pak v pochvě či děloze. U mužů se může streptokok objevit také v močové trubici.
V případě streptokoků můžeme rozlišit několik různých typů.
Prvním z nich je streptokok skupiny A (pyogenes). Tento typ je nejčastější a způsobuje onemocnění dýchacích cest či onemocnění kožní. Jedním z nich je například streptokok beta, tzv. hemolytický streptokok. Je typický hrozbou komplikací a u pacientů, které postihl je často nutná hospitalizace, při které je pacient léčen nitrožilními antibiotiky.
Další skupina streptokoků B, patří mezi infekce ze závažnějším průběhem. Tyto streptokoky patří mezi podmíněné, tedy napadají pouze osoby se sníženou imunitou. Je nebezpečný zejména pro malé děti, bývá příčinou novorozeneckých úmrtí. Z tohoto důvodu se ve 36. týdnu těhotenství provádí u žen vyšetření výskytu streptokoka. Poslední základní skupinu tvoří streptokok - pneumokok. V lidském těle se však může vyskytnout celá řada dalších druhů streptokoků, mnohé z nich dosud nebyly probádány.
Streptokoková nákaza se poměrně snadno přenáší různými cestami z člověka na člověka. Zdrojem nákazy jsou především pacienti, u kterých se projevily příznaky streptokokové infekce. Občas jsou to však také tzv. bacilonosiči, kterým se dostal do těla streptokok, příznaky v těchto případech absentují.
Cestou nákazy bývá obvykle vzdušná cesta či přenesení z kontaminovaného předmětu nebo kontaktem s nakaženou osobou, např. při líbání či orálně genitálních praktikách.
Streptokok je poměrně odolný a dokáže určitou dobu přežít například v prádle či jiných předmětech. Inkubační doba je poměrně krátká, pohybuje se obvykle mezi jedním až třemi dny. Nakažlivost může trvat i několik měsíců, po antibiotické léčbě pak zhruba po jednom až dvou dnech riziko přenosu nákazy končí.
Lékař při prohlídce pacienta provádí vyšetření úst a krku, často se provádí výtěr. Prohmatem kontroluje uzliny. V některých případech je dále třeba provést vyšetření krve a moče.
Respirační obtíže nejčastěji způsobuje streptokok v krku. Nejběžnějšími chorobami, které jsou způsobené streptokokovou infekcí jsou spála a angína. Obě onemocnění mají obdobné příznaky, doprovází je bolest hlavy, horečka, obtíže s polykáním a výjimečné nejsou ani žaludeční nevolnosti.
Pokud se jedná o spálu, objeví se obvykle spálová vyrážka, která se šíří z podbřišku na stehna, do podpaží či loketních jamek.
V době rekonvalescence pak dochází k postupnému olupování kůže. Olupující se šupinky kůže se objevují také na ušních lalůčcích či u nehtů. Typický je bílý povlak na jazyku, který se postupně mění na červený s vystupujícími papilami. V některých případech se vůbec vyrážka neobjeví, což může způsobit špatnou diagnostiku nemoci a její záměnu například za angínu či jiný typ onemocnění.
Spálový streptokok může postihnout kohokoliv, nicméně nejčastější je pro děti od čtyř do dvanácti let. Pro spálu platí v České republice ohlašovací povinnost, nicméně její výskyt má v posledních letech obecně sestupnou tendenci.
Spála má v současnosti téměř nulovou úmrtnost, v jejich průběhu se však mohou vyskytnout komplikace, například v podobě zánětu středního ucha srdečního svalu. Zasaženy mohou být také klouby. Z důvodu možných pozdějších komplikací se provádí také vyšetření moči po proběhnutí a vyléčení infekce. Tímto způsobem se vylučuje, že došlo k zánětu ledvin.
U žen je hodný pozornosti zejména streptokok v pochvě či v děloze. Vyskytne-li se streptokok v těhotenství, může znamenat ohrožení zejména pro nenarozený plod. Těhotná žena by proto měla dbát na zvýšenou hygienu a prevenci v podobě posilování imunity a při raných příznacích onemocnění neodkládat návštěvu lékaře. Infekce se však odstraňuje i pokud se ještě žádné příznaky nevyskytly, protože při neléčení by mohlo dojít k přenosu na dítě.
Léčba streptokokových infekcí probíhá formou antibiotik, kterými se odstraňuje původce. Antibiotické medikamenty dále doplňují léčiva, zmírňující také příznaky. Zejména se jedná o kloktadla usnadňující polykání či léky snižující horečku a zabraňující svědivosti spálové vyrážky.
Antibiotika jsou založena na penicilínu a jsou podávána po dobu asi 10 dnů. Důležité je dodržovat po určitou dobu klidový režim, při komplikacích např. spály je pak pacient hospitalizován. Je třeba dodržovat dostatečný pitný režim, především u dětí.
Streptokokovým infekcím je třeba věnovat dostatečnou pozornost, protože při jejich neléčení se mohou rozvinout postreptokokové sterilní následky v podobě zánětu ledvin či poruch nervové soustavy. Při opakujících se streptokokových infekcích je především třeba posílit imunitní systém. Zejména u dětí je třeba v některých případech přikročit k vytržení mandlí.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012