Během prvních let života je každý člověk náchylnější k různým nemocem, vůči kterým si zatím tělo nestihlo vytvořit protilátky. Ačkoli tyto nemoci nemusí být příliš závažné, obzvláště u malých dětí je někdy velmi obtížné nemoc včas rozpoznat a začít léčit.
Mezi nejčastější dětské nemoci patří nemoci, které jsou virového původu. Děti nejčastěji napadá chřipka a rýma. Tyto nemoci se velmi dobře rozšiřují zejména v dětském kolektivu, například v mateřské školce. Další typické nemoci dětí jsou například spalničky či zarděnky. Proti těmto nemocem a mnohým dalším se však dnes u dětské populace provádí plošné očkování. Mnohé z nemocí, které se ve velké míře objevovaly v minulosti se už proto podařilo téměř úplně vymýtit.
Rodiče dětí, které procházejí očkováním by si měli uvědomit, že očkování probíhá vpravením viru do těla dítěte, kde se v reakci na něj vytvářejí protilátky. V důsledku tohoto principu může dojít k propuknutí lehčí formy nemoci, proti které očkování proběhlo. Právě z tohoto důvodu se o vhodnosti očkování proti některým méně závažným a méně rozšířeným dětským nemocím diskutuje.
Děti starší 3 let už obvykle dokáží dobře formulovat své potíže a bolesti, a rozeznat nemoc proto u nich není tak náročné. U mladších dětí však mohou nastat případy, kdy rodiče za neobvyklou nepokojností či plačtivostí dítěte hledají jiné příčiny, například růst zoubků a podobně. I nezávažná chřipka však může při zanedbání přinést nepříjemné komplikace, a je proto vhodné při sebemenším podezření navštívit lékaře.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012