Atopický ekzém, též atopická dermatitida či konstituční ekzém, je neinfekční chronické zánětlivé kožní onemocnění, které je převážně alergického původu.
Atopická reakce je způsobena odlišnostmi kožního, nervového a imunitního systému. Bývá pozorována pozměněná struktura kožní tkáně, což se projevuje sníženou schopností kůže vázat vodu, a tedy její suchostí. Narušením kožní tkáně je výrazně usnadněna možnost vstupu alergenů, mikrobů a jiných patogenů do těla, kůže je totiž jedním z hlavních nástrojů nespecifického imunitního systému, neboť vytváří okolo těla mechanickou bariéru. Imunitní systém postiženého jedince také reaguje svou zvýšenou činností i na takové zevní vlivy, které u zdravého jedince obvykle žádnou reakci nevyvolávají.
Následkem tohoto se pak může objevit vyrážka. Typická je i zvýšená citlivost a dráždivost kůže a její svědivost.
Na vzniku atopického ekzému se podílí dědičná dispozice a přítomnost tzv. provokačních faktorů. Mezi tyto vyvolávající vlivy řadíme běžné alergeny (pyl, prach, zvířecí chlupy apod.), dále se může jednat o faktory hormonální (např. těhotenství), klimatické a jiné. Povaha provokujícího faktoru je individuální.
Mezi projevy ekzému patří suchá, hrubá, rozpraskaná kůže, výsev drobných svědivých pupínků, zčervenání kůže apod. Lokalizace ekzému je různá, typicky se objevuje ekzém na rukou, v loketní jamce, na krku, v obličeji, dále se vyskytuje ekzém na nohou, zejména v oblasti zákolenní jamky apod. Kromě vlastního kožního projevu je onemocnění často doprovázeno i dalšími alergickými potížemi, např. astmatem, zánětem spojivek, sennou rýmou, zánětem dutin aj.
V závislosti na setkání se s provokujícími faktory se atopický ekzém může projevit v podstatě v kterémkoliv věku. Atopický ekzém u kojenců se obvykle objevuje okolo třetího měsíce věku. V některých případech do nástupu školního věku ustává, jindy přetrvává jako tzv. dětský atopický ekzém. V pubertě ekzém může přejít do klidového stádia bez výraznějšího kožního postižení, nebo může ekzém přetrvat i v dospělosti. U některých jedinců se příznaky ekzému mohou vyskytnout až v období dospělosti, přestože v dětství se u nich onemocnění neprojevilo, záleží to na souhře provokujících faktorů (viz výše). Ekzém u kojenců bývá obvykle patrný na obličeji, krku a třecích partiích nohou a rukou, zatímco dětský ekzém se většinou omezuje na místa ohybů - loketní a zákolenní jamky apod.
Diagnostiku atopického ekzému provádí odborný lékař, dermatolog. Je také vhodné navštívit alergologa, aby byly blíže určeny provokující faktory. Léčba atopického ekzému je převážně zevní. Důležitá jsou mimo jiné i režimová opatření, tedy správná životospráva a především omezení kontaktu s provokujícími faktory. Dále se doporučuje dostatečně promašťovat kůži vzhledem k její suchosti. V lékárně je dostupná řada přípravků. Zakoupit lze mast na atopický ekzém, tělové mléko, olej či vazelínu.
Výhodné přípravky na Ekzém ZDE
Vysoce účinný balzám příjemné vůně obstarává kompletní péči a výživu suché až přesušené pokožky se sklonem k popraskání. Blahodárně působí při ekzémech a lupénce. Jedná se o čistý přírodní produkt v biokvalitě. K zakoupení v nejlevnější internetové lékárně ZDE.
Z lidových prostředků se doporučuje vepřové sádlo. Farmakologická léčba je založena na podávání kortikoidů, což jsou protizánětlivé léky. Kortikoidy se prodávají jako mast na ekzém, mléko, roztoky aj. Lékař může k potlačení alergické reakce předepsat i antihistaminika. Léčbu může příznivě ovlivnit i změna klimatu. Sluneční záření UV A a UV B má na ekzém prokazatelně pozitivní vliv a mořská voda vykazuje antibakteriální účinky. U vnímavých jedinců však může i slunce způsobit fotoalergické reakce (např. sluneční ekzém, sluneční kopřivku aj.), proto se atopikům doporučuje používat opalovací přípravky na bázi čistých minerálních filtrů s vysokým faktorem.
Další názvy nemoci: Atopická Dermatitida, atopiský ekzém
Vyhledáváte také: atopiský ekzém léčba, atopiský ekzém příznaky
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012