Kategorie
HEO > Příznaky, projevy > Bolesti > Bolest zubů

Bolest zubů na skus, moudrosti, v těhotenství, v noci, léky


Bolest zubů je jedno z nejnepříjemnějších onemocnění. Intenzita bolesti bývá různá. Ve většině případů se typicky bolest zubů zhoršuje při zkousnutí, avšak trápit nás může i bolest zubů v noci, kdy jsou zuby v klidu.
Nejčastějšími příčinami bolestí zubů jsou: zubní plak, zubní kaz, záněty dásní, paradentóza, prořezávání zubů, dále se např. objevuje zvýšená bolest zubů v těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám a ke změně v rozložení minerálů v těle matky.

     Zubní plak je vrstva usazující se na zubech a okrajích dásní, jeho následkem může být zánět dásní, který provází jejich zarudnutí, otok, krvácení aj. Zubní plak může způsobit vznik zubního kazu, což je proces narušující tvrdé tkáně zubu jejich postupnou demineralizací. Zpočátku se projevuje jako bolest zubů na skus či tepelné změny, později je bolest spíše trvalá.

     Léčba závisí na hloubce postupu kazu - je-li zasažena jen sklovina zubu, lze zvýšenou ústní hygienou, sníženou konzumací cukrů a fluoridací zubů nastavit proces remineralizace, čímž postupně dojde k uzdravení zubu. Pokud kaz zasáhne hlubší tkáně, je jedinou cestou, jak se zbavit bolesti zubů, odstranění kazové dutiny. Po vyvrtání je dutina vyplněna plombou. Některé bolesti je nutno řešit trháním zubů (např. bolest zubů moudrosti). Trhání zubů nebolí, zub začíná bolet až cca dvě hodiny po trhání, kdy přestává působit anestetikum. Bolest po trhání zubů lze tišit analgetickými léky na bolest zubů, pomoci mohou i studené obklady.
     Nejlepší prevencí těchto nepříjemných zákroků jsou pravidelné návštěvy preventivních prohlídek u stomatologů a dodržování ústní hygieny.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy