HEO > Závislosti, zlozvyky > Alkohol

Závislost na alkoholu


Hned v úvodu tohoto článku, týkajícího se alkoholismu, bychom si měli definovat, kdo vlastně alkoholik je, kdy začne míra požívání alkoholu přesahovat běžnou a pro zdraví bezpečnou hranici.

Populaci si můžeme rozdělit do čtyř skupin podle množství a frekvence požívání alkoholických nápojů.
Do první z nich se řadí abstinenti, kteří nepijí nikdy a žádný alkohol.
Druhou skupinou jsou spotřebitelé, kteří pijí příležitostně na oslavách a v podobných výjimečných situacích.
Třetí skupina jsou pijáci, kteří se dostávají do stádia, které už můžeme považovat za počátek alkoholismu. Piják se dovede ovládat, ale alkohol potřebuje k získání určité nálady, kterou si jím navozuje. Většinou se neopije „do němoty", ale jen do své ideální nálady. Ovšem čím častěji se potřebuje dostat do své nálady, tím se i zvyšuje jeho závislost na alkoholu a stává se alkoholikem. Nezná svou míru, pije po ránu, aby byl vůbec schopný vstát a pracovat, bez alkoholu se mu třesou ruce, je nervózní až agresivní. Dochází k celkovému úpadku osobnosti v pracovní, společenské i rodinné oblasti.

Závislost můžeme charakterizovat i množstvím požitého alkoholu denně. Za ještě bezpečnou dávku se považuje 20g čistého alkoholu denně, za nebezpečnou denní dávku, která už vytváří závislost, se považuje 20-40g čistého alkoholu denně, které je již vážným rizikem pro zdraví.

Proces vytváření závislosti na alkoholu a jeho projevy se obvykle liší u mužů a u žen. Muž závislý na alkoholu chodí do hospod, kde pije s podobně zaměřenými přáteli, o jeho závislosti tedy ostatní ví. Žena naopak pije sama doma. Stydí se za své pití, a snaží se proto svůj problém skrývat, schovává láhve od alkoholu a podobně. Ve střízlivém stavu má výčitky a slibuje nápravu, kterou ovšem stejně nedodrží.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy