HEO > Příznaky, projevy > Těhotenství

Těhotenství: Jak poznám, že jsem těhotná?


Existuje mnoho subjektivních i objektivních příznaků, jak poznám, že jsem těhotná. Je však důležité uvědomit si, že průběh každého těhotenství je do značné míry individuální. Navíc řada příznaků, které se objevují v těhotenství, se může objevovat i v souvislosti s jinými stavy. Nelze tedy podat přesný návod, jak poznám těhotenství sama.

Prakticky jediným jistým potvrzením těhotenství je zjištění plodu na základě ultrazvukového vyšetření. Ultrazvukovým vyšetřením lze zjistit pohyby plodu a jeho srdeční činnost. V šestém až v sedmém týdnu od prvního dne poslední menstruace jsou již patrné pulsace plodu, v sedmém týdnu pak již i obraz embrya. Tyto nálezy řadíme mezi tzv. jisté známky těhotenství.

Vedle uvedených jistých známek těhotenství rozlišujeme ještě známky pravděpodobné a známky nejisté. Mezi pravděpodobné známky těhotenství patří zejména vynechání menstruace, změny v oblasti děložního hrdla, popř. zvýšená citlivost prsou. Nejisté známky jsou pak dány subjektivními obtížemi ženy. Jedná se např. o ranní nevolnost či zvracení, závratě, mdloby, zvýšenou únavnost, pocit bušení srdce, zácpu či průjem, změny nálady, podrážděnost, změny chutě, migrény, mravenčení v rukou. K dalším nejistým známkám těhotenství lze zařadit zvětšení břicha či přírůstek tělesné hmotnosti, zvýšenou kožní pigmentaci v oblasti bradavek, křečové žíly, vytvoření kožních trhlinek, tzv. strií. Nejisté a pravděpodobné známky těhotenství se nemusí objevit u všech těhotných žen a naopak přítomnost těchto příznaků může souviset i s jinými stavy.

V současnosti jsou rovněž hojně využívány tzv. těhotenské testy, které jsou volně dostupné v lékárnách. Tyto testy jsou založeny na vyhodnocení přítomnosti hormonu hCG v moči. Hormon hCG je vylučován močí těhotné ženy již 8. - 9. den po oplodnění. Ani tyto testy však nejsou stoprocentním potvrzením těhotenství, neboť hormon hCG se může v těle tvořit i v souvislosti s některými onemocněními.

V případě předpokladu těhotenství je proto důležité vyhledat včasnou lékařskou konzultaci.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy