Zarudnutá zadní část úst, pálení a bolest vystřelující až do uší (dost často se spojuje bolest v krku a uších dohromady), bolest v krku při polykání, chrapot, zvětšení krčních uzlin a pocit jakoby „knedlíku v krku", to vše stojí za nepříjemnými projevy bolestí v krku.
Tyto příznaky jsou v povědomí lidí dobře známy jako angína.
Jedná se o zánět ústní části hltanu, či zánětu patrových mandlí. Nemocní mají horečku, trpí různou intenzitou bolesti v krku, nechutenstvím a jsou malátní. Nejsilnější intenzitou se nemoc projevuje 2. a 3. den od prvotních příznaků, celková léčba trvá něco okolo jednoho týdne, nicméně není výjimkou i dlouhodobá bolest v krku s trváním 10 dnů a více.
Bolest v krku není nemocí jako takovou, ale příznakem nemoci, symptomem. Při současném pocitu škrábání a pálení vzniká v zadní části úst k zánětu. Tělo začne ihned reagovat vysláním bílých krvinek do postižené oblasti, čímž tkáň zduří a zarudne. Tím vzniká ona všem dobře známá bolest v krku.
Za vznik bolesti v krku jsou považovány virové a bakteriální infekce, alergie, suchý vzduch a cigaretový kouř. Prudší vzestup nemoci nastává u virových infekcí. Průběh je mírnější a bolest odchází dříve než u bakteriálních infekcí, kdy způsobuje výraznou bolest při polykání a obvykle s ní jde ruku v ruce horečka a někdy také vyrážka. Postiženými bývají lidé bez ohledu na věk a pohlaví.
Léčba bolesti v krku se provádí místními antiseptiky formou cucavých bonbonů, či roztoků (ve spreji, k vyplachování), případně antibiotiky (penicilin), ale to jen u těžších forem onemocnění. Způsob léčby pomocí cucavých bonbonů je u nás nejrozšířenější jak v počátečních stadiích, tak jako doplňkový způsob léčby. Látky obsažené v bonbonech místně znecitlivují nemocnou, zanícenou tkáň krku a způsobují tak úlevu od bolesti, ovšem jen na omezenou dobu. U všech stupňů symptomů bolesti v krku je nutné zvýšit příjem teplých tekutin - čaje, polévky, vitamínů, pobytu v klidu a teple (nejlépe na lůžku), dopřát si dostatek spánku a rovněž zajistit vlhké domácí prostředí. Například různými zvlhčovači vzduchu, které v této formě nedráždí bolavý krk jako běžně vzduch suchý.
Nezbytnou součástí je podávání paracetamolu (Paralen). Existují ovšem výjimky, které vyžadují zvláštní pozornost a to například v období těhotenství. Nastávající maminky si dělají starosti, co na bolesti v krku v těhotenství, jak bude možné zamezit bolesti v krku při kojení a jak bolest v krku bez teploty už na začátku zastavit a rychle vyléčit bez strachu o miminko.
Obecně nelze uposlechnout na bolest v krku babské rady, protože ne vždy je na bolest v krku domácí léčba to pravé. Zajít ihned k lékaři a poradit se s ním, to by mělo být pro těhotnou, jediná možnost. Pouze lékař navrhne ten správný a neškodný způsob léčby, který neohrozí maminku ani miminko. Nicméně pro všechny ostatní, je domácí léčba lékaři doporučována, protože ze zdá být tou nejpřirozenější pro lidský organismus.
Osvědčenými prostředky jsou cibulová šťáva, tvaroh (rozetřený na gázu a přiložený dvakrát denně na krk, vytahuje zánět a ulevuje od bolestí), kloktání vody se solí, vitamín C v podobě ovoce (kiwi, pomeranče, jablka) nebo šípkového čaje. Také rozdrcený česnek, čajovníkový olej (nakapaný do sklenice teplé vody), nebo imunitu povzbuzující bylinka echinacea (třapatka nachová).
Všechny tyto dostupné prostředky jsou zárukou kvalitní a přírodní, zdravotní péče.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012