HEO > Seznam nemocí > CH > Chlamydie

Chlamydie pneumonie (plicní chlamidie) a chlamydie trachomatis


Chlamydiózy představují skupinu onemocnění, jejichž původcem jsou bakterie z rodu Chlamydia. Nejvýznamnějšími původci lidských onemocnění jsou Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae a Chlamydia psittaci.

Chlamydia psittaci je původcem tzv. lidské psitakózy. Zdrojem nákazy jsou infikovaní ptáci (drůbež, papoušci aj.). Psitakóza zpravidla probíhá pod obrazem plicního onemocnění.

Chlamydie pneumonie (plicní chlamidie) vyvolává různá onemocnění horních i dolních cest dýchacích. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí. Infekce se obvykle projevuje celkovými příznaky (teplota, únava), dále je možným projevem dušnost, kašel.

Chlamydie trachomatis způsobuje onemocnění zvané lymphogranuloma venerum, dále trachom, infekce močopohlavního systému a infekce novorozenců. Lymphogranuloma venerum se vyskytuje zejména v oblastech tropů a subtropů. Přenáší se sexuálním stykem, popřípadě může dojít k nákaze dítěte od infikované matky při průchodu porodními cestami. Projevuje se obvykle drobnými vřídky na zevním pohlavním ústrojí a zánětem mízních uzlin v oblasti třísel, zánět se může šířit i do oblasti pánevních uzlin. Infekce močopohlavního systému se mohou projevit jako záněty vývodných cest močových, vejcovodu či děložního čípku, prostaty, nadvarlete apod. Komplikací infekce u mužů může být tzv. Reiterův syndrom, který je charakterizován současnou artritidou (zánět kloubů), uretritidou (zánět močové trubice) a konjunktivitidou (zánět spojivek). Infekce novorozenců probíhají nejčastěji pod obrazem zánětů spojivek nebo zánětů plic. Trachom je onemocnění tropů a subtropů, které se nejčastěji přenáší cestou špinavých rukou, sdíleným prádlem apod. Projevuje se chronickou keratokonjunktivitdou (zánět rohovky a spojivek). Trachom je celosvětově jednou z nejčastějších příčin slepoty.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy