Chlamydiózy představují skupinu infekčních onemocnění, jejichž původcem jsou bakterie z rodu Chlamydia. Mezi hlavní původce infekcí člověka patří Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae a Chlamydia psittaci. Chlamydiózy mohou postihnout obě pohlaví.
Chlamydia trachomatis vyvolává tato onemocnění: Lymphogranuloma venerum, trachom a konjunktivitidu (zánět spojivek), dále může vyvolat záněty vývodných cest močových a pohlavních orgánů.
Záněty vývodných močových cest se projevují výtokem z trubice močové, případně bolestivostí při močení. Zánět se může šířit i na prostatu, nadvarle a další pánevní orgány. Komplikací u mužů je v některých případech tzv. Reiterův syndrom (zánět spojivek, kloubů a vývodných cest močových). U žen může být zánět močových cest komplikován záněty čípku děložního, záněty pánevních orgánů s možným následkem sterility. Nákaza chlamydiemi však může proběhnout i bezpříznakově. Infekce se přenáší pohlavním stykem, inkubační doba činí jeden až pět týdnů. Pro zničení chlamydií je v tomto případě zpravidla dostatečně účinná antibiotická léčba.
Lymphogranuloma venerum je rovněž pohlavně přenosná infekce. Nemoc je typická spíše pro oblast tropů. Onemocnění se projevuje drobnými vřídky na zevním genitálu, či zánětlivým zduřením mízních uzlin v oblasti třísel, zánět se může šířit i do oblasti pánevních uzlin. V léčení chlamidii se rovněž používají antibiotika. Pokud je u jednoho z partnerů potvrzena jakákoliv sexuálně přenosná forma chlamydie, léčba musí být zahájena i u druhého partnera.
Trachom je onemocnění charakterizované zánětem spojivek a rohovky. V celosvětovém měřítku je jednou z nejčastějších příčin slepoty. Vyskytuje se zejména v oblasti tropického a subtropického pásma, především v oblastech se špatným hygienickým zázemím (vysoký výskyt je evidován na africkém pobřeží, v jihovýchodní Asii, v Číně, ve střední a v Jižní Americe). V našich podmínkách se jedná spíše o importovanou nákazu. Přenos se děje zejména přímým kontaktem, či kontaminovanými předměty.
Chlamydia pneumoniae je rozšířena geopolitně, celosvětově je poměrně častou příčinou zánětů dýchacího systému. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí. Inkubační doba se pohybuje kolem deseti dnů. Zpravidla se projeví zánětem nosohltanu, vedlejších nosních dutin, dolních cest dýchacích či pneumoniemi. K příznakům může patřit kašel, dušnost, teplota, únava a jiné. Rovněž se uvažuje souvislost infekce Chlamidia pneumoniae se záněty srdečního svalu či její podíl na rozvoji aterosklerózy. Léčba chlamydii tohoto druhu je rovněž založena na podávání antibiotik.Chlamydia psittaci je původcem onemocnění zvaného psitakóza, či ptačí nemoc. K nákaze dochází vdechnutím prachu kontaminovaného ptáky (drůbež, papoušci aj.). Inkubační doba činí přibližně deset dní. Onemocnění začíná v typickém průběhu horečkou a nespecifickými chřipkovými příznaky, nejčastěji dochází k infekci plic a k pneumonitidě. Zpravidla bývá toto onemocnění častější u pracovníků v drůbežích farmách či u chovatelů ptactva. Pro vyléčení chlamydií se i v tomto případě používají antibiotika.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012