HEO > Závislosti, zlozvyky > Kouření

Metody proti kouření: náplasti, tablety, léky, prášky


Mezi v současné době často používané metody proti kouření patří takzvaná náhradní nikotinová terapie, která slouží k postupnému odvykání kouření. Princip této terapie je založen na podávání nikotinu alternativní cestou s cílem zamezit vzniku abstinenčních příznaků v průběhu odvykacího období a snížit touhu po cigaretě. Nikotin je totiž tou látkou obsaženou v cigaretovém kouři, která je odpovědná za vznik závislosti. (Kromě nikotinu obsahuje cigaretový kouř dalších přibližně 4700 látek tělu více či méně škodlivých. Za vysoce návykový je však považován právě nikotin, proto se k oslabení abstinenčních příznaků podává pouze tato složka cigaretového kouře.)

V současnosti jsou na trhu k dispozici preparáty k alternativnímu podávání nikotinu v několika formách. Tyto preparáty jsou volně dostupné v lékárnách, avšak je vhodnější poradit se před zahájením terapie o správném postupu s lékařem, v odvykacím centru, popř. existuje v ČR i speciální telefonická linka pro odvykání kouření a léčbu závislosti na tabáku, která je dostupná z celé ČR za poplatek místního hovoru. Konzultace s odborníkem je vhodná především u lidí, kteří se léčí se srdečními onemocněními (např. u lidí, kteří v minulosti prodělali cévní mozkovou příhodu či infarkt, trpí anginou pectoris, léčí se s vysokým krevním tlakem či se u nich vyskytly poruchy srdečního rytmu apod.), dále je konzultace vhodná u lidí s chorobami jater či ledvin, u diabetiků, u pacientů s poruchou činnosti štítné žlázy aj. Konzultaci by rovněž měly vyhledat těhotné či kojící ženy a obecně lidé užívající jakékoliv jiné léky, a to na lékařský předpis i volně prodejné.

Jednou z forem nikotinových náhražek jsou náplasti proti kouření. Nikotinové náplasti uvolňují do těla nikotin rovnoměrně po dobu, kdy jsou nalepeny na těle. Doporučuje se aplikovat je na neochlupenou část těla, nejlépe do oblasti zad či na paži. Náplasti jsou vhodné zejména pro středně závislé kuřáky, kteří kouří pravidelně. U lidí s těžkou závislostí je možné v rámci odvykání kombinovat náplasti s některou z dalších forem nikotinové náhradní terapie, která nárazově zvýší hladinu nikotinu v organismu. (Kombinování preparátů však představuje určité riziko předávkování nikotinem, proto je vhodné, jak bylo doporučeno, konzultovat průběh terapie s odborníkem.)

Další dostupnou možností jsou nikotinové žvýkačky. Nikotin uvolňující se v průběhu žvýkání se vstřebává sliznicí dutiny ústní. Žvýkačky jsou vhodnou volbou pro kuřáky, kteří kouří nepravidelně. Lze je rovněž kombinovat s náplastmi pro nárazové zvýšení dávky (viz výše).

Z dalších preparátů lze zakoupit tzv. nikotinové mikrotablety. Tyto tablety proti kouření fungují obdobně jako žvýkačky. Vkládají se do oblasti pod jazyk, kde se přibližně do třiceti minut rozpustí a uvolněný nikotin se vstřebává sliznicí dutiny ústní.

V pomoci s odvykáním kouření lze také využít inhalátor. Nikotinový inhalátor má oproti předchozím výhodu v tom, že nahrazuje současně i pocit „držení cigarety v ruce". Inhalátor je představován umělohmotnou trubičkou, do níž se vkládají kapsle obsahující nikotin. Kuřák tak vdechuje vzduch obohacený nikotinem, který se do organismu vstřebává jednak v dutině ústní, jednak v horních a dolních dýchacích cestách.

Kromě nikotinových náhražek lze v průběhu odvykání užívat i některé léky proti kouření, resp. léky proti závislosti na tabáku, které neobsahují nikotin. Tyto „prášky proti kouření" nahrazují účinky nikotinu na organismus jiným mechanismem. (Jednoduše řečeno se v organismu váží na stejná místa jako nikotin a umožňují tak uvolnění určitého množství látek, které uvolňuje i nikotin a jejichž absence je příčinou abstinenčních příznaků.) Tyto léky jsou vázány na lékařský předpis a o vhodnosti jejich užívání rozhoduje vždy lékař.

Jak vyplývá z uvedeného, v současné době existuje poměrně široké množství možností, které mohou s odvykáním kouření významně pomoci. Je však důležité uvědomit si, že lék proti kouření v pravém smyslu slova neexistuje. Dostupné preparáty významně omezí touhu po cigaretě a zmírní abstinenční příznaky, avšak jakékoliv preparáty napomáhající odvykání kouření budou neúspěšné, pokud sám kuřák nebude mít důvod s kouřením přestat. Přestat kouřit znamená rovněž do značné míry změnu životního stylu, kterou je nutné bezvýhradně dodržovat po celý život po ukončení odvykacího procesu.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy