HEO > Příznaky, projevy > Prujmy

Průjem: léčba a léčení průjmu


Mezi základní opatření v léčení průjmu zahrnujeme rehydrataci, realimentaci a případně medikamentózní terapii.
Rehydratací rozumíme doplnění tekutin. V průběhu průjmových onemocnění totiž dochází k velkým ztrátám tekutin a organismus je tak ohrožen dehydratací, což je nebezpečný stav zejména u malých dětí. Rovněž je důležité myslet na to, že s vodou se ztrácí i minerální látky, které je taktéž nutné doplňovat. Vhodné je proto podávat např. minerálky či čaje.

Realimentaci můžeme chápat jako zlepšení či obnovení stavu výživy. Obecně se doporučuje podávat lehká jídla, vyvarovat bychom se měli tučných, mastných, smažených a kořeněných jídel. Vhodná je např. vařená rýže, mrkvový odvar, syrové strouhané jablko, syrové banány. Naopak vysloveně „hladový režim" není pro terapii průjmu úplně výhodný. Domácí léčba průjmu může být dále posílena podáváním probiotických látek. Probiotika jsou živé mikroorganismy lidského původu, které napomáhají obnovit přirozenou střevní mikroflóru a posílit tak funkci střev. Probiotika jsou přidávána do některých potravin, například do jogurtů.

Většina průjmů spontánně odezní do několika dnů s pomocí výše uvedené léčby. V některých případech je však nutné nasadit pro upravení stavu medikamentózní terapii. V tomto směru je vhodné konzultovat situaci s lékařem, neboť příčiny průjmů mohou být mnohé a jsou určující pro výběr léků. Zejména u malých dětí bychom návštěvu lékaře neměli déle odkládat, neboť značné odvodnění organismu je může i ohrozit na životě.

Jako prevenci průjmových onemocnění lze doporučit užívání vitaminu B6 (pyridoxinu), který je obsažen například v pivovarských kvasnicích, v rýži, v obilí, v drůbežím mase či v bramborách. Pro správnou funkci střevní sliznice je rovněž vhodný vitamin A, který je mimo jiné součástí mrkve, dýní, žlutých a červených paprik.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy