HEO > Zdraví, krása > Péče o vlasy

Padání vlasů u žen, příčiny, léčba vypadávání vlasů po porodu, řídnutí vlasů


Ulpívá-li při česání každý den na hřebeni desítky vlasů, je to stresující nejen pro ženy, které se ve většině případů chtějí pyšnit dlouhou a hustou vlasovou hřívou, ale také pro muže, kteří mají sklony k vypadávání vlasů často dané geneticky a postihuje je plešatost na temeni hlavy či kouty mnohdy již před třicátým rokem života.
Máte-li podobný problém, následující článek vám pomůže ujasnit si pravděpodobnou příčinu a také možnost řešení, která je vhodná právě pro vás.
Nadměrné vypadávání vlasů u žen i mužů má totiž v mnoha případech určitý původ, který lze odstranit, a zvýšit tak především estetickou kvalitu vlasového porostu. Text se věnuje specifickým příčinám padání vlasů u žen a dětí, protože u obou pohlaví je možné vysledovat rozdílní příčiny, které vypadávání vlasů způsobují.

Stejně tak jako v případě mnohých dalších zdravotních a estetických potíží u člověka, je také padání vlasů u žen často způsobeno hormonálními změnami, kterými v určitých obdobích života každá žena prochází.
U ženy je z hlediska kvality vlasů nejvýznamnějším obdobím především těhotenství. Vypadávání vlasů totiž brání hormon estrogen, kterého je v době těhotenství v těle dostatek, problém však nastává po porodu, a to především v období prvních šesti měsíců.
Vypadávání vlasů po porodu je způsobeno tím, že estrogen v ženském těle postupně ubývá a vrací se na původní hladinu. Padání vlasů po porodu je normální a je třeba s ním počítat jako s přirozenou reakcí organismu také na zvýšenou zátěž, kterou tělo prodělalo. Pokud však nedojde k návratu do původního stavu a vlasy stále vypadávají nadměrně i po půl roce od porodu, je vhodné se poradit s lékařem. Padání vlasů při kojení a záhy po porodu mohou mít totiž také příčiny v nějaké chybějící látce, která má vliv na kvalitu a vypadávání vlasů, jako například vápník a železo. Je pravděpodobné, že absence těchto látek ve vašem těle nemá vliv pouze na vlasy, ale také na další části a funkce těla, které negativně ovlivní zdravotní stav jak váš, tak vašeho dítěte.

Stárnutí doprovází mnohé projevy a jedním z nich je u žen řídnutí vlasů. Příčiny je opět nutné hledat v hormonech. Hormonální příčiny padání vlasů u žen totiž nekončí těhotenstvím a porodem. Klesající hladina estrogenu v ženském těle je typická také pro období menopauzy. Mnoho žen proto v tomto období z důvodu nadměrného vypadávání vlasů raději rezignuje na dlouhý účes. Radikální proměna úpravy vlasů by však přitom často nebyla nutná, pokud by žena nejprve zvolila konzultaci s lékařem.

Další častou příčinou nadměrného vypadávání vlasů je zvýšená či naopak snížená funkce štítné žlázy.
Pokud lékař ve vašem případě potvrdí tuto příčinu, bude pro vás nutné užívat léky, které funkci štítnou žlázu upravují. Padání vlasů totiž bude pouze jeden z mnoha negativních efektů, které tato porucha má.

Tyto nejčastější příčiny padání vlasů je nutné ještě doplnit o další méně specifické, které se týkají spíše vašeho celkového zdravotního stavu a životního stylu.
Na vypadávání vlasů působí například nadměrný stres, špatné složení vašeho jídelníčku a nedostatečné přijímaní určitých látek, jako je železo, hořčík, vápník, vitamíny a další.
Padání vlasů může být také důsledek nějaké léčby, respektive přijímání některých medikamentů, jejichž vedlejší příčinou je mimo jiné padání vlasů. Nejtypičtěji se toto projevuje v případě chemoterapií, ani u jiných typů léčby a léků však tento projev nemusí být výjimečný. V takovém případě je vhodné se poradit s lékařem, protože v některých případech lze změnit medikament na jiný, se kterým se váš organismus lépe vyrovná. Vliv na vlasy má například hormonální antikoncepce, ačkoli nelze přesně říci, která z nich bude tyto účinky mít, protože její vedlejší projevy jsou vysoce individuální. V tomto případě však obvykle není problém příčinu vypátrat a přejít na jiný typ medikamentů.

Zvláštní kapitolou je pak vypadávání vlasů u dětí. U nich nebývají příčiny na straně hormonů a obvykle za ztrátou vlasů nestojí ani stres a poruchy štítné žlázy. Často se jedná o nějaký typ plísňové infekce, které jsou snadno léčitelné, a není proto třeba se příliš znepokojovat. Přesto však nelze vyloučit, že vypadávání vlasů je projevem nějaké závažnější tělesné dysfunkce či choroby, a dítě by proto mělo být v každém případě vyšetřeno lékařem.

Léčba padání vlasů musí být vždy zahájena jasným určením příčiny, k čemuž je často nutná nejen konzultace s kožním lékařem, ale v mnoha případech i celostní vyšetření.
I v případě padání vlasů platí, že je nutné neléčit důsledky, ale především odstraňovat příčinu. V některých případech stačí dodat tělu chybějící minerály a vitamíny, či částečně změnit stravu a životní styl, v jiných případech může být přistoupeno k hormonální léčbě, či je léčena choroba, při které je padání vlasů pouze jedním z projevů.
Obzvláště u žen však platí, že vypadávání vlasů může často ovlivnit pouhá správná péče o vlasy. Mnoho žen již zaznamenalo výrazné zlepšení kvality vlasů ve chvíli, kdy skončily s jejich barvením či zatěžováním trvalou.
Pamatujte však, že vlasy potřebují určitý čas na regeneraci a výsledek se dostaví až po určité době.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy