HEO > Zdraví, krása > Péče o vlasy

Vypadávání vlasů u mužů, příčina padání vlasů u mladých mužů léčba


Problém s vypadáváním a řídnutím vlasům nemívají jen ženy, ale také muži, a to dokonce ve větší míře než se tento problém vyskytuje u ženské populace.
Běžně člověku vypadne zhruba od padesáti do sto vlasů denně, pokud počet vypadnutých vlasů dlouhodobě tuto hranici výrazně překračuje, je třeba hledat příčinu tohoto stavu.

U mužů častěji než u žen hraje vysokou roli dědičnost. Mladý muž, kterého zajímá jaký bude stav jeho vlasů za několik let, by se proto měl zajímat o fotografie svého otce, dědečka a dalších mužských příbuzných z mladších dob. Pokud trpěli plešatostí a řídnutím vlasů již okolo třicátého věku života, je pravděpodobné, že se ani jejich potomci tomuto problému nevyhnou.

Hlavní příčina proč je padání vlasů u mužů častější než u žen stojí na straně pohlavních hormonů. Zatímco ženský hormon estragon podporuje růst a kvalitu vlasů, mužský hormon testosteron způsobuje jejich vypadávání.
Testosteron je někdy původcem také vypadávání vlasů u žen, avšak v mnohem menší míře než u mužů, kteří mají často testosteronu nadbytek a důsledkem je postupné řídnutí vlasů. Příčiny, které nestojí na straně hormonů a dědičnosti jsou velmi podobné jako u žen. Mohou jimi být časté stresové situace, nevhodná strava, nedostatek vitamínů a minerálů, poruchy funkce štítné žlázy, infekce v oblasti vlasové pokožky a další. Stejně jako u žen může být vypadávání vlasů vedlejším účinkem některých medikamentů a druhů léčby, jako je například chemoterapie.

Vypadávání vlasů u mužů obvykle začíná v oblasti spánků, kde se vytvářejí typické kouty. Plešatost se pak také často vyskytuje v oblasti temene a dále se nadměrné vypadávání vlasů u mužů projevuje ustupující vlasovou linií v oblasti čela.

Řešení mužského vypadávání vlasů je v podstatě dvojí: léčba a transplantace vlasů.
Pokud je za pomoci doktora objevena příčina, je možné pracovat na jejím odstranění, a zabránit tak padání dalších vlasů. Pokud je však plešatost v pokročilé fázi, není možné očekávat návrat původního vlasového porostu.
Léčba by tak měla jít ruku v ruce s včasnou a efektivní prevenci. Na té se podílí například vyvážená strava, používání vhodné vlasové kosmetiky, přísun minerálů a vitamínů. Víte-li, že máte k padání vlasů sklony, můžete dále požádat vašeho kadeřníka o pravidelné masáže hlavy či pravidelně aplikovat masky a zábaly.
Náchylné k padání vlasů jsou především jemné a mastné vlasy a pokud takové máte, měli byste používat kosmetiku určenou k ošetření mastného typu vlasů, která působí na stažení pórů pokožky hlavy, což sníží nejen maštění vlasů, ale potažmo také jejich vypadávání.

Účinným a trvalým řešení plešatosti je zákrok, který můžete podstoupit na pracovištích estetické chirurgie. Jedná se o transplantaci vlasů nebo také lidově nastřelení vlasů.
Při tomto zákroku jsou odebrány vlasové štěpy z týla, kde obvykle není problém s jejich nadměrným vypadáváním a tyto štěpy jsou přemístě na místo, kde je vlasů nedostatek, tedy například temeno hlavy, kde se postupně vlasové cibulky usazují a vyrůstají z nich nové vlasy.
Nevýhodou tohoto zákroku je jeho vysoká cena a také v některých případech nutnost opakovaní, pokud je plocha bez vlasů větší. Na druhé straně se však nemusíte obávat postupného vypadání těchto vlasů.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy