HEO > Příznaky, projevy > Bolesti > Bolest hlavy

Bolest hlavy, příčiny bolení hlavy


Bolest hlavy bývá doprovodným znakem mnoha onemocnění fyzického i psychického charakteru. Intenzita bolesti je různorodá, jednat se může o krátkodobou, přechodnou záležitost, neméně častá je však také chronická bolest hlavy.
Pro usnadnění diagnózy je kromě popisu bolesti důležitá i její přesná lokalizace, např. objevují-li se bolení hlavy v zátylku, v čele, na temeni apod.

Také příčiny bolesti hlavy jsou velmi variabilní. Zdroj bolesti může být samozřejmě v samotné oblasti hlavy (např. nádor), v mnohých případech jde však o přenesenou bolest mající původ např. od krční páteře, či od svalstva šíje v důsledku špatného držení těla. Bolesti hlavy mohou také nabývat charakteru migrény, což je chronické neurologické onemocnění.
Podklad bolesti bývá i psychický, důvodem je stres, únava, celkové přepětí organismu. Dále se v některých případech objevuje bolest hlavy v těhotenství, či v průběhu menstruačního cyklu z důvodu hormonálních změn. Příčinou může být i dehydratace, změny tlaku vzduchu aj.

Bolesti hlavy mohou postihnout kohokoliv bez rozdílu věku a pohlaví. Příčiny mohou být banální, avšak i velmi závažné a neměli bychom je proto podceňovat. V případě dlouhodobých, intenzivních bolestí je vhodné poradit se s lékařem.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy