Meteorismus (plynatost, nadmutí) je subjektivní pocit zvýšeného množství plynu ve střevech. Odchod střevních plynů konečníkem se také označuje jako flatulance. V zažívacím ústrojí člověka jsou normálně přítomny 1-2 litry plynů. Tyto plyny mají původ ve spolykaném vzduchu, vznikají v procesu trávení, dále se jedná o krevní plyny vylučované střevní stěnou, páchnoucí plyny vznikají hnitím bílkovin a sekretů uvnitř trávícího systému. Většina plynů se zpětně vstřebává, část plynů odchází konečníkem. Zdravý člověk vypuzuje plyn 10krát až 25krát denně v množství 600 - 700 ml.
Nerovnováha mezi tvorbou, vstřebáváním a vylučováním plynů způsobuje zvýšenou plynatost, nadýmání a bolest břicha, pocit napětí v břiše. Množství vypuzeného plynu závisí na složení stravy, tělesném pohybu a psychickém stavu.
Obecně tedy vyvolávají nadýmání příčiny související se zvýšeným příjmem tzv. zbytkových potravin či s přecitlivělostí na určité potraviny. Mezi nadýmavé potraviny řadíme zejména luštěniny (čočka, fazole, hrách), dále některé druhy zeleniny (brokolice, česnek, kapusta, květák, zelí aj.), některé druhy ovoce (hrozinky, švestky aj.), dále kynuté pečivo aj. Mezi další možné příčiny nadýmání patří nedostatek pohybu.
Nadýmání a plynatost postihuje o něco častěji ženy než muže. Vyšší výskyt plynatosti je u žen pozorován v období kolem menstruace. Častěji je také plynatost popisována u lidí s tzv. dráždivým tračníkem.
Prevence nadýmání spočívá v dodržování vhodného jídelníčku s eliminací nadýmavých potravin a v dostatečném pravidelném pohybu. Užívat lze také kapky, bylinky či po poradě s lékařem léky proti nadýmání.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012