Téměř každou ženu provází v těhotenství bolesti břicha. Tato bolest břicha v těhotenství je způsobena rostoucí dělohou, která několikanásobně zvětší svůj objem. Děloha je držena vazy, které jsou napnuty od horního okraje dělohy ke tříslům a dále ke stydkým pyskům. V důsledku rostoucího plodu se vazy napínají a žena může proto pociťovat bolest i v tříslech.
Občasné bolesti břicha jsou proto v prvním trimestru těhotenství normální, náhlé křečovité bolesti však mohou být známkou hrozícího potratu či předčasného porodu a žena by v takovém případě měla ihned vyhledat lékařskou pomoc.
V druhém trimestru se bolesti z napínání děložních vazů obvykle umírňují v důsledku zvýšené produkce hormonů, které napětí povolují.
Na počátku třetího trimestru již děloha zaujímá značnou část objemu břišní dutiny a žena přes břišní stěnu začíná vnímat pohyby plodu a občasné stahy dělohy. Toto označujeme jako příznaky tvrdnutí břicha. Pokud je takovéto ztuhnutí (stah) nebolestivé a neobjevuje se více jak dvacetkrát za den, lze ho považovat za normální. Pokud se četnost stahů zvyšuje, stávají se pravidelnými nebo bolestivými, může se jednat o hrozící předčasný porod a je třeba vyhledat lékaře. Přibližně dva až tři týdny před porodem se začínají objevovat takzvané poslíčky.
Tyto bolesti břicha před porodem bývají obvykle velmi mírné, nebo i zcela nebolestivé. Jedná se o pravidelné děložní kontrakce, jejichž interval se s blížícím se termínem porodu zkracuje.
Kromě výše uvedeného mohou být bolesti břicha v těhotenství způsobeny i komplikacemi, které přímo s těhotenstvím nesouvisí. Například se může rozvinout appendicitida či jiné záněty v dutině břišní, které mohou ohrozit zdraví matky i dítěte. V případě jakýchkoliv nejasných bolestí se proto doporučuje konzultace s lékařem.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012