HEO > Zdraví, krása > Plastické operace > Potíže > Znaménka

Mateřská znaménka: vyšetření u kojenců, chirurgické, laserové odstranění, kožní výrůstky


Mateřské znaménka, kožní výrůstky a další projevy kůže je pro část lidí problémem estetickým, především by však měly být vnímány jako možný projev či zdroj vážnějších onemocnění, zejména rakoviny kůže. Pro laika je ovšem obtížné odhalit, které znaménko nebo výrůstek může být zdrojem nebezpečí. Samozřejmostí by proto mělo být pravidelné vyšetření mateřských znamének u kožního lékaře, a to především u lidí, u nichž se objevuje vyšší výskyt těchto kožních projevů.

Určitou sebekontrolu však může provádět každý sám. U mateřských znamének jsou významné především jejich proměny v čase. Pokud znaménko začne změnit tvar, barvu či velikost, je třeba neprodleně navštívit kožního lékaře.
Nebezpečná jsou zejména znaménka větší velikosti (nad 5mm) a tmavší (tmavě hnědé až černé) barvy. Dále mohou být zdrojem potenciálního rizika kožní znaménka s nejasnou hranicí a nepravidelným tvarem. Zbystřit byste měli také pokud znaménko svědí nebo bolí.

Některé děti se s mateřskými znaménky už rodí, někdy se však může jednat o jiný projev kůže. Může mít podobu růžové skvrny, která se nejčastěji objevuje na tváři. Tento projev je obvykle trvalý a nemizí samovolně, ale je možné ho odstranit laserem.
Druhým častějším případem jsou klasická hnědá mateřská znaménka, která mohou, ale nemusí být zdrojem nebezpečí nemoci či výrazného estetického poškození. Mateřská znaménka u kojenců je proto třeba sledovat stejně jako u dospělého člověka.

Pokud už se rozhodnete pro návštěvu kožního lékaře, obvykle vám zkontroluje všechna znaménka a doporučí odstranění těch, která nesou určité nebezpečí.
Pro odstraňování mateřských znamének, která vám vadí například z estetických důvodů se můžete rozhodnout i sami, i v tomto případě je však třeba konzultace s dermatologem. V zásadě je možné zákrok provést dvěma způsoby, které se liší jak provedením, tak vhodností použití pro určitý případ.
Nejčastěji se provádí chirurgické odstranění mateřského znaménka. Ač se jedná o malý operační zákrok, není třeba se ho obávat, protože patří mezi ty nejjednodušší zákroky, které se provádějí ambulantně pouze s lokální anestezií. Rána se také brzy hojí, i když je třeba počítat se vznikem menší jizvy.

Druhým způsobem je odstranění mateřských znamének laserem.
Jeho výhodou je především rychlost a bezbolestnost provedení, zákrok trvá pouze několik minut. Výhodou je také to, že po něm nezůstávají žádné jizvy, ani jiné následky, a to zejména pokud je znaménko odstraňováno v době podzimu či zimy, kdy je menší sluneční záření. Je však nutné vzít v úvahu, že laserové odstranění mateřských znamének lze provádět pouze z estetických a preventivních důvodů.
Pokud vyšetřující kožní lékař pojme podezření, že znaménko už může být melanomem, je třeba vždy provést odstranění chirurgické, po kterém je možné vyříznutou část kůže poslat na rozbor do histologické laboratoře. Z tohoto důvodu si také většinou laserové odstranění hradíte sami, zatímco chirurgické je placeno zdravotní pojišťovnou.

Ochranou před nebezpečím vzniku melanomu je především prevence. Ta spočívá ve správné ochraně před slunečním zářením, a to zejména v letních měsících, ale neměla by být podceňována během celého roku. Samozřejmostí by mělo být pravidelné používání opalovacích krémů s ochranou proti UV záření.
Už i běžné krémy pro každodenní ošetření pleti dnes určitou ochranu tohoto typu nabízí, pokud však vystavujeme kůži většímu množství slunečního svitu, je třeba použít i další ochranu v podobě kvalitních opalovacích krémů. Opalovat se není vhodné zejména od 11 do 15 hodin odpoledne.
I při dodržení těchto pravidel však není vhodné pobývat na sluníčku delší dobu. Před slunečním svitem by měly být ochraňovány především menší děti, jejichž kůže je velmi citlivá a světlá, a proto se snadno spálí. V tomto případě je vhodné používat opalovací krémy minimálně s faktorem 30 či více.
Zejména novorozenci a kojenci mladší šesti měsíců by neměly se slunečním svitem přijít do kontaktu vůbec. Vědci prokázali, že pokud dítě postihne do šesti let věku spálení od sluníčka, a to zejména těžšího rázu (v krajním případě se může projevit vznikem puchýřů), je poté v dospělosti několikrát vyšší riziko, že dojde ke vzniku melanomu.
Dále je třeba věnovat pozor typu kůže, který máte. Jedná se o tzv. fototyp, který se rozděluje do čtyř skupin podle rizika spálení a snadnosti s jakou dojde ke zhnědnutí kůže. Přičemž první skupinu tvoří lidé s tmavými vlasy a kůží, kteří se nespálí skoro nikdy a do skupiny první lidé s vlasy světlými či zrzavými a bledou kůží. Podle toho do jaké skupiny se řadíte vy, byste měli volit ochranné prostředky.

Kromě těchto pravidel je ještě možné doporučit vhodný ochranný oděv, zejména v letních měsících je dobré využívat různé šátky přes ramena, čepice či kšilty a sluneční brýle, které zabrání snadnému poškození očí.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy