Častým a nepříjemným projevem kůže, který je především estetickou vadou jsou pigmentové skvrny na obličeji, ale i na jiných částech těla. Tato potíž je především záležitostí žen, které navíc obvykle více dbají o svůj vzhled, a proto bylo vyvinuto několik druhů prostředků, kterými je možné skvrny zcela odstranit či alespoň zesvětlit.
Nejprve je však nutné vysvětlit, čím jsou pigmentové névy způsobeny a jak se projevují. Vznik pigmentové skvrny je ve většina případů přirozeným projevem stárnutí pokožky. Často je však také důsledkem přílišnému a dlouhodobějšímu vystavení slunečnímu záření. Výjimkou nejsou ani pigmentové skvrny, které vznikají v důsledku hormonálních změn, typicky v těhotenství, ale třeba také jako reakce na hormonální antikoncepci nebo hormonálních poruchách. Skvrny se někdy projevují i jako důsledek poranění kůže.Pigmentová skvrna má tedy podobu nepřirozeného zbarvení určité oblasti na pokožce. Tento projev je obvykle trvalý, a proto nelze spoléhat na jeho samovolné zmizení. Vyzkoušet můžete několik druhů prostředků, které vedou k zesvětlení pigmentových skvrn.
Odstraňování pigmentových skvrn je dále možné pomocí tzv. chemického peelingu. Léčba pokožky tímto způsobem probíhá za pomoci aplikace prostředků, které odstraňují odumřelé buňky a vybělují pigmentové skvrny. Obvykle se používá kyselina glykolová či novější varianta kyselina mandlová, která je k pokožce šetrnější. Využívají se však také další látky, které mají různou účinnost a intenzitu, a jsou proto také rozdílně šetrné. V závislosti na tom je někdy třeba zákrok podstoupit několikrát.
Dalším způsobem odstraňování pigmentových skvrn je laser. Jedná se o poměrně efektivní a rychlou metodu, kterou je možné využít i v případě těžších forem pigmentových skvrn či jiného poškození pleti.
Je však třeba počítat s tím, že laserové ošetření je třeba podstoupit několikrát, někdy až čtyřikrát, aby došlo ke kýženému výsledku.
Dále byste si měli uvědomit, že konečný výsledek nebude patrný ihned, ale obvykle až po několika týdnech.
Princip léčby pokožky laserem totiž spočívá v rozpadu částeček kůže, která je laserem ošetřována a ty jsou teprve následně z těla odplavovány prostřednictvím bílých krvinek. Kromě tohoto způsobu se ještě využívají jiné druhy laserů, které podobně jako chemický peeling odstraňují svrchní vrstvu pokožky, a jsou proto méně šetrné a ne pro každého vhodné.
Jak na pigmentové skvrny se můžete poradit s vaší kosmetičkou či dermatologem, kteří vám nejen doporučí vhodné přípravky, ale také určí váš typ kůže a vhodnou léčbu vzhledem k tomu, co je nejvhodnější použít právě pro vás. Ať už je však váš fototyp jakýkoliv a rozhodnete se pro kteroukoliv z nabízených způsobu potlačování tvorby pigmentových skvrn, měli byste se po zákroků, i po ošetření bělícím krémem, vyhnout slunečnímu svitu, a to alespoň v době několika týdnů. Ani po uplynutí této doby byste však neměli pokožku v místě tvorby pigmentových skvrn příliš vystavovat, a pokud je to nevyhnutelné, ochraňovat ji krémy s vysokým UV filtrem.
Stejně byste však měli postupovat i v případě prevence. Je nutné mít na paměti, že pigmentové skvrny nevznikají náhle, ale jsou důsledkem dlouhodobého vývoje, stavu pokožky a péče, kterou své pleti věnujete. Vznik pigmentové skvrny může být započat už několik let předtím, než se tato skvrna začne projevovat, například v době těhotenství či vlivem přirozeného procesu stárnutí pokožky.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012