HEO > Zdraví, krása > Plastické operace > Potíže > Strie

Strie: léčba, odstranění strií laserem, krém na strie, olej, náplasti, v těhotenství


Strie patří mezi nejčastější poškození kůže těla, které má především kosmetický a estetický ráz. Jedná se o jizvičky, který vznikají především v oblastech, kde se kůže více napíná při nabírání kilogramů či centimetrů.
Strie častěji trápí ženy, vznikají u nich především v období dospívání, kdy dochází k růstu prsou, zadku, boků, stehen a břicha, a kdy může být tento objemový růst pro kůži příliš velkou zátěží.
Dále vznikají strie v těhotenství, ale třeba také pokud rychle přiberete na váze v průběhu celého života. Léčba strií a jejich prevence je nesnadná a prozatím nebylo vynalezeno nic, co by zajistilo stoprocentní ochranu či odstranění následků. Existuje však několik způsobů, jak na strie můžete působit, abyste zajistili jejich redukci.

Strie se tedy projevují jako drobné či větší jizvičky, které jsou nejprve červeno fialově zabarvené a postupně vyblednou. Jejich viditelnost pak závisí na typu kůže, korekce je snazší na bledé pokožce, se kterou splývají, zatímco opálená pokožka je může spíše zdůraznit.
Zatímco ženy nejčastěji trápí strie na prsou a na zadku, u mužů často vznikají strie růstové, které se objevují na zádech či při rychlém nabírání svalové hmoty.
Faktorů, které ovlivňují jejich vznik je mnoho. Především se jedná o dědičnou elasticitu kůže, vliv však mohou mít také hormonální změny, a to především v době puberty, těhotenství a menopauzy.

Jak již bylo řečeno, strie nelze zcela odstranit, nelze proto jednoduše říct jak se zbavit strií, ale je možné jmenovat tři základní způsoby zmírňování následků jejich vzniku: používání krémů, masáže, odstranění laserem.
Krém na strie sám o sobě mnoho nezmůže, měl by sehrát roli především v prevenci poškození kůže. Může však pokožce navrátit pružnost a částečně jizvičky redukovat. Ne každý krém má však účinky, které slibuje, poraďte se proto před jeho nákupem raději v lékárně.
Obecně na strie budou působit krémy užívané i na jiné druhy jizev, není nutné proto kupovat drahé prostředky z drogerií.

Předcházet striím a redukovat jejich vznik můžete také za pomocí masáží problematických partií. Ty jsou účinné zejména ve spojení s různými masážními oleji, které dodají pokožce pružnost. Pro domácí masáže můžete využít například tzv. mořskou houbu.
Výhodou masáží i krémů je jejich účinnost, kromě odstraňování strií, i na další druhy problémů, napomáhají celkovému vzhledu pokožky a jsou výbornou prevencí například celulitidy.

Poslední, velmi účinnou, a proto ne nejlevnější metodou, je odstranění strií laserem. Při tomto zákroku dochází v podstatě k velmi jemnému obrušování kůže v lokalitě, kde se strie objevují. To pomáhá kůži vypnout a strie jsou na pokožce méně patrné.
Laserové ošetření je vhodné podstoupit co nejdříve od vzniku strií. Je však třeba počítat s tím, že je někdy třeba zákrok několikanásobný než je dosaženo efektu, který je zákazníkem či zákaznicí vyžadován.

Nejvhodnější a nejlevnější metodou je tedy především prevence. Ačkoli nelze zaručit, že ke vzniku strií nedojde, i při provádění pravidelných masáží a používání hydratačních krémů, je pravděpodobné, že vznik jizviček alespoň zmírníte.
Prevence strií by měla být samozřejmou součástí péče o tělo především v období těhotenství, kdy žena se striemi může počítat a připravit se na ně. Zejména je vhodné pravidelně mazat krémy nejen rostoucí břicho, ale také prsa či jiné oblasti, které se proměňují. Žena by si také měla uvědomit, že se strie po porodu částečně redukují samy, když přestane být na kůži vyvíjen velký tlak a navrací se do původního stavu. Přesto je však vhodné proces regenerace kůže podpořit krémy či masážními olejíčky.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy