HEO > Zdraví, krása > Plastické operace > Potíže > Jizvy

Mast na jizvy po operaci, krém na jizvy po neštovicích, gel, náplast


Lidská kůže má celou řadu funkcí. Díky receptorům vnímá kůže teplo, chlad a tlak. Kůže nám pomáhá regulovat teplotu těla, v podkožním vazivu skladuje tuk, což lidem slouží jako mechanická a izolační ochrana. Vylučuje chemické látky z ledvin a naopak také dokáže vstřebávat látky rozpustné v tucích.
Nejdůležitější funkcí kůže je funkce ochranná, kůže chrání před mechanickým i chemickým nebezpečím. Důkazem ochrany proti mechanickému postižení těla jsou na těle viditelné jizvy, které mohou vzniknout úrazem, po operacích, popáleninami a dalšími způsoby. Je důležité si uvědomit, že jizvy nelze odstranit, ale mohou se pouze upravovat tak, aby byly esteticky méně patrné.

Vzhled jizvy po operaci se v dnešní době velice zlepšil, ale přesto působí neestetickým dojmem, především pokud je na viditelném místě. V některých případech úpravu pooperační jizvy plastickým chirurgem hradí pojišťovna, ale ve většině případů si tento estetický zákrok hradí každý klient sám a pojištění se na tyto operace nevztahuje.

Léčbu jizev laserem nám nabízí mnoho laserových center v každém větším městě České republiky, léčbu je možné absolvovat v nemocnici, ale dnes dokonce i v domácím prostředí. Mezi tyto domácí lasery se řadí například Laser značky Starlite, které pomáhá proti stárnutí kůže, hojí opary a jizvy a mírní akné. Cena se pohybuje v řádu několika tisíc korun. Tento laser má slabší výkon než lasery v nemocničních zařízeních, proto je možné ho bezpečně používat doma. Nebyly u něj nalezeny žádné nežádoucí účinky, ačkoli se používá již více než 30 let.

Jedním z nejčastějších druhů poškození kůže jsou jizvy po neštovicích, které potkaly velké procento lidí již v dětství. Vysvětlit dětem, že i když puchýř svědí, nesmí se škrábat, je téměř nemožné. Proto je dobré používat tekutý pudr proti svědění a poté kůži ošetřit zklidňujícími krémy. Zabráníme tak zbytečnému tvoření nehezkých jizev.

Plastickými chirurgy doporučovaný a vědci důkladně otestovaný je tzv. silikonový gel, který je na našem trhu již přes dvacet let. Jeho účinky jsou ověřené a používají se nejen k léčbě jizev, ale dokonce i k jejich předcházení. Tento gel také ulevuje od svědění, je možné ho zakoupit jak přes internet, tak v každé lékárně. Jeden z nejznámějších gelů je Contractubex, který má protizánětlivý a chladivý účinek, zjemňuje tkáň a má regenerační schopnost. Je volně prodejný ve všech lékárnách.
Contractubex zlepšuje vzhled, pružnost a funkční vlastnosti poškozené tkáně a jak jsme zde už předesílali, lze ho použít k léčbě starých i nových jizev a působí proti svědivosti a pnutí. Je poměrně levný.

Měsíčková mast na jizvy pomáhá zejména tehdy, pokud ji používáme co nejdříve po hrubém zacelení rány. Pokud lékař neurčí jinak, jizvu si měsíčkovou mastí masírujeme, čímž předejdeme nepříjemnému ztvrdnutí.
Babské rady říkají, že na jizvy též pomáhá sádlo, což je základní složka domácí měsíčkové masti. Proto je výhodnější používat měsíčkovou mast, protože obsahuje oproti sádlu ještě navíc léčivou bylinu s hojícími účinky. Pokud se rozhodnete využít sádlo, dejte si dobrý pozor na jeho složení - nesmí v něm být obsažena sůl.

Další možností je Imunoglukan krém, na jizvy se používá především preventivně. Je ideální ho začít používat ihned po hrubém zacelení rány a to pravidelně, dokud jizva nezesvětlí. Imunoglukan krém působí také na rychlejší hojení ran a regeneraci kůže, zvyšuje životaschopnost imunitních buněk kůže. Navíc má tento krém omlazující účinek a zpomaluje stárnutí kůže.

Novou metodou léčby kůže je silikonová náplast na jizvy, kterou lze zakoupit v téměř každé lékárně. Doba léčby s náplastí Mepiform trvá od 3 měsíců do jednoho roku. Ideálně je třeba náplast nosit 24 hodin denně. Náplasti nesmí používat osoby s přecitlivělostí, či alergií na silikon, jinak se dobře snáší. Náplasti jsou sice dražší, ale dají se používat opakovaně. Na sprchování se doporučují sundat.

Jizvy po akné vznikají zejména v období puberty ucpáváním pórů v pokožce. Základní chybou je pupínky vymačkávat, tím si sami zaděláváme na ony jizvičky. Pokud už se ovšem jizvy objevily, je dobré je opět potírat měsíčkovou mastí.
Druhou možností je kyselina glykolová, která jizvy zesvětlí a zjemní. Poslední a nejradikálnější možností je plastická chirurgie, která samozřejmě také nemá 100% účinek, ba naopak, má pouze 50% účinek.

Mezi kosmetické jizvy patří také strie, které jsou způsobeny velkými a rychlými změnami tělesné hmotnosti (například v těhotenství). Těmto jizvám se dá předcházet používáním různých olejů, například olej Antistri.

Pokud vám žádná z těchto možností nepomohla, zeptejte se jak na jizvy svého kožního lékaře, který vám jistě doporučí další metodu. Věda se neustále vyvíjí a stejně tak se vyvíjí účinné prostředky na co nejdokonalejší zakrytí nehezkých jizev.
Na trhu se již dnes objevuje nespočetné množství zázračných i nezázračných prostředků na jizvy, ale je dobré nevyhazovat peníze za neověřený produkt, kterých je také značné množství.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy