Zánět slepého střeva se v západních zemích řadí k nejčastějším náhlým příhodám břišním. V lékařském prostředí se častěji používá termín apendicitida (akutní apendicitida), který přesněji vystihuje oblast, kterou zánět postihuje - apendix, tvořící tzv. červovitý přívěsek slepého střeva.
Nemoc se zpravidla v počáteční fázi neprojevuje bolestí v místě, kde se nachází apendix, tedy na pravé straně podbřišku, pacienti obvykle pociťují nepříjemnou bolest v oblasti pupku, která se postupně přemisťuje do pravého podbřišku. Jiný průběh nemoci ale nelze vyloučit, vzácně se apendix může vyskytovat i na jiném místě lidského těla. Mezi další příznaky apendixu postiženého zánětem patří mírně zvýšená teplota, pocity na zvracení nebo zvracení, zácpa.
Význam apendixu v lidském těle není přesně znám, častěji se o něm hovoří v souvislosti s jeho poruchami. Příčiny jeho zánětu jsou různé a těžko předvídatelné, není v podstatě možné vyjmenovat preventivní opatření, které by vzniku onemocnění zabránily. Jednou z příčin bývají nestravitelné zbytky potravy, u dětí za touto nemocí často stojí cizopasníci (roupy, škrkavky).
Akutní zánět slepého střeva se může vyskytnout u lidí všech věkových kategorií, nejčastěji však postihuje děti od 6 do 15 let. V mladším věku je tato nemoc spíše vzácná, v dospělosti se projevuje méně často než u dětí. V některých případech má onemocnění chronický ráz, kdy nemoc může probíhat několik týdnů či měsíců a střídavě ustupovat a navracet se.
V případech akutní i chronické apendicitidy je nezbytné vyhledat pomoc lékaře. Akutní zánět je lékařem obvykle diagnostikován prohmatem, obtížnější je odhalit chronickou apendicitidu. Pokud je pacientovi diagnostikována akutní apendicitida, zpravidla následuje okamžitá operace slepého střeva, v jejímž průběh je odstraněn z pacientova těla apendix. Poté následuje hospitalizace, která při absenci komplikací málokdy přesáhne dobu jednoho týdne.
Zánět apendixu nepatří mezi závažné choroby, pokud ale není nemoc včas rozpoznána a léčena, může dojít ke komplikacím, které ve vzácných případech mohou přivodit smrt.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012