HEO > Příznaky, projevy > Krvácení, krev > Krev ve spermatu

Krev ve spermatu, v ejakulátu


Někdy se stane, a oba partnery to velice vyleká, že se po pohlavním styku objeví krev v ejakulátu. Ne vždy je možné toto zjistit, protože partneři obvykle po pohlavním styku nemyslí na kontrolu, či sledování spermatu. A při použití ochrany je tato kontrola o to méně pravděpodobná. 
Objevená krev ve spermatu může být zapříčiněna tzv. hemospermií, krev má barvu červenou až nahnědlou. Bývá způsobena zánětlivými onemocněními, traumaty či nádory. Praskají malé žilky v horní části močové trubice, objevují se krevní poruchy, či různá infekční onemocnění. Mezi mechanické příčiny může patřit i různé druhy poranění při pohlavním styku. V ojedinělých případech se jedná o vznik cyst, nicméně příčinou mohou být i vývojové poruchy ledvin.
Velice neobvyklým, ovšem nevylučitelným původcem krve ve spermatu může být koupel v přírodních zdrojích subsaharské Afriky.
Mezi hlavní způsoby léčby se řadí samozřejmě vyšetření moči, ultrazvuk, rozbor krve (pro stanovení srážlivosti krve, známky zánětu či případného nádorového onemocnění).
V případě opakovaného nálezu krve ve spermatu u mužů nad 40 let věku může déletrvající hemospermie znamenat příznaky hypertenze. U těchto pacientů je indikováno urologické vyšetření s mikroskopickou hematurií v době mezi ejakulacemi. Dále se provádí vyšetření genitálu, z důvodu rezistence v oblasti semenných váčků a kultivace moči. Cytologické vyšetření moči je vhodné u mužů nad 40 let z důvodu palpace prostaty. U mladších mužů se tímto způsobem vylučuje kapavka. V některých případech je vyšetření nutné provádět pouze při erekci vyšetřovaného, kdy je možné ihned zjistit možné prasknutí cévek.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy