V naší zemi se u pacientů objevuje krvácení z konečníku poměrně často. Bývá totiž důsledkem různých onemocnění, kdy mezi ty nejčastější patří hemoroidy, různé druhy zhoubných či nezhoubných nádorů, jako i rakovina tlustého střeva. Při srovnání s jinými státy jsme v této oblasti na předním místě. Co se týká věku pacientů, postihuje jak dospělé, tak děti.
Nejčastěji pacienti k lékaři přicházejí s bolestmi v oblasti konečníku, průjmem, zácpou nebo problémy s vyprazdňováním, s čerstvou krví ve stolici a na toaletním papíře. V některých případech pacient trpí bolestí břicha, plynatostí, úbytkem na váze bez zjevné příčiny, nafouknutým břichem, zácpou nebo zvracením. Jinými příčinami bývají polypy tlustého střeva, dědičné vlivy, chronická zánětlivá onemocnění střev a samozřejmě věk pacienta (nad 50 let). Většinou se krvácení z konečníku u dětí projevuje řitní trhlinkou. Vzniká poraněním sliznice okrajem tuhé stolice, krev bývá jasně červená, patrná na stolici, plenkách nebo spodním prádle. U dětí souvisí se zácpou, průjmem nebo opruzením.
Vyšetření krvácení z konečníku je prvním způsobem léčby. Lékař nejdříve provádí kolposkopii, díky které dokáže předejít vzniku, či rozšíření stávajících nádorů, případně vzniku rakoviny, hemoroidů. V případě zjištění polypů lékař doporučí chirurgické odstranění. Nejen u dětí se další léčba provádí nácvikem pravidelného vyprazdňování, masážemi konečníku před a po stolici, aplikaci mastí a čípků, sedací koupele a nošení bavlněného spodního prádla. Až na výjimky se neprovádí krvácení z konečníku při menstruaci. Doporučuje se dodržovat správnou životosprávu, omezit příjem živočišných tuků, kouření, alkoholu, zvýšit příjem celozrnného pečiva, zeleniny a ovoce.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012