HEO > Příznaky, projevy > Krvácení, krev > Krvácení v těhotenství

Krvácení v těhotenství


Někdy se v průběhu těhotenství stane, že žena začne spontánně krvácet. Většinou se nastávající maminka vyděsí a strachuje se o své miminko. Vždy je velmi důležité, kdy se krvácení dostaví a jak je silné.
Jelikož se objevuje jak na začátku těhotenství, tak někdy i v průběhu celého těhotenství, je nutné, aby to maminka nepodceňovala. Vážné důsledky může mít krvácení v prvním trimestru, kdy se může jednat o mimoděložní těhotenství. Bohužel v tomto případě není možné v těhotenství pokračovat.

Příčinami krvácení v počátku těhotenství může být hrozící či předčasný potrat, kdy krvácení bývá velmi silné. Ovšem vesměs se slabé krvácení v těhotenství objeví ještě před očekávanou menstruací, kdy je projevem úspěšného spojení vajíčka a spermie a dobrou zprávou pro páry toužící po miminku.
Nebývá výjimkou, že maminka menstruuje a přitom je již těhotná. Toto není komplikací, asi po 8. týdnu těhotenství většinou krvácení ustává a plod se vyvíjí bez obtíží dál.
Pokud se krvácení objeví v posledním trimestru těhotenství, je nutné zavolat lékaře anebo jet přímo do porodnice.

V případě, že nastávající maminka začne krvácet, je dobré nepanikařit, uklidnit se, lehnout si, na podbřišek si dát chladivý obklad a co nejdříve naplánovat návštěvu svého gynekologa.
Lékař provede vyšetření pohmatem a ultrazvukem, aby zjistil správný vývoj plodu. V případě kladných výsledků nařídí klid na lůžku, dokud krvácení nepřestane. Někdy navrhne hospitalizaci, kterou by maminka neměla odmítat.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy