HEO > Příznaky, projevy > Krvácení, krev > Krev ve stolici

Krev ve stolici příčiny


Není neobvyklé objevit ve stolici stopy krve. Krev se zde může objevit komukoliv, není výjimkou objevit krev ve stolici u dítěte. Ve většině případů se nejedná o nic vážného, nejde o nemoc, spíše jen o příznak nemoci jak různých onemocnění střev, tak samotného konečníku.
Někdy se objeví světlá krev ve stolici nebo jasně červená, tmavá až černá anebo sražená krev ve stolici. Setkáváme se i případy, kdy je nalezena krev ve stolici při průjmu.
Mezi onemocnění, které krev ve stolici příčiny způsobuje, můžeme zařadit hemoroidy, žaludeční vředy, střevní záněty - např. Crohnova choroba a celiakie, ulcerózní kolitida nebo stres.
Mezi neméně závažné příčiny patří onemocnění salmonelou či jinými infekčními chorobami, krvácení z jícnu způsobené úporným zvracením nebo silným kašlem a také potraviny vytvářející červené zabarvení stolice (borůvky, červená řepa).
U dětí se jedná o nepravidelné vyprazdňování způsobující tuhou stolici, která při vyprazdňování vytvoří trhlinku řitního otvoru a následné krvácení. 
Nejdůležitějším prvním krokem pacienta musí být návštěva lékaře a následné vyšetření. Výrazným pomocníkem při zjišťování krve ve stolici je použít test na krev ve stolici (na tzv. okultní krvácení), který dokáže zjistit i nepatrné množství krve ve stolici. Test se dá zakoupit v lékárně a provádí se v domácím prostředí pacienta. V den odběru je vhodné odnést vzorky svému praktickému lékaři, který nechá provést přesný rozbor. Také se doporučuje dostatečný příjem vlákniny z důvodu pravidelného vyprazdňování.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy