Krvácení z nosu je běžným problémem postihující osoby každého věku. Vzniká většinou samovolně, kdy se nejedná o nic vážného, nicméně někdy je příčinou závažné onemocnění. Objevuje se i krvácení z nosu v těhotenství, kdy se maminkám spouští krev z nosu a dásní.
Bývá důsledkem hned několika zdravotních potíží. Může se jednat o křehkost cév nebo o úraz, ať úmyslné ublížení, či jen mechanické poškození vnitřních stěn nosu, např. strkání si prstů do nosu, případně různých předmětů - hlavně u dětí, infekce jak v dutině nosní, tak okolních dutinách s následnou tvorbou hlenu, hnisu a rovněž krve. Alergici mají také díky častým rýmám křehčí sliznice, lidé trpící na vysoký krevní tlak nebo užívající návykové látky jako je alkohol nebo drogy. Toto jsou pro krvácení z nosu příčiny nejhlavnější. Ovšem vzniká také u osob se sníženou srážlivostí krve a osob trpících na různá nádorová onemocnění v dutině nosní.
Existuje pár zaručených způsobů co dělat při krvácení z nosu a jak zastavit krev. Mezi ty nejběžnější se řadí poloha v sedě s předkloněnou hlavou, přikládání studených obkladů na zátylek a při velkých ztrátách krve, kdy hrozí riziko vzniku traumatu a šoku je nutné podat tekutiny, analgetika a zkontrolovat základní životní funkce, případně navštívit lékaře - otorinolaryngologa.
Při křehčích cévách se doporučuje jíst pohanku, u suchých a alergických rým zvlhčovat vnitřní prostředí pokojů. Někdy je nutné cévy dutiny nosní vypalovat laserem, toto se doporučuje u pacientů trpících chronickým krvácením z nosu, či extrémně křehkými cévami.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012