HEO > Seznam nemocí > A > Alergie

Alergie na lepek příznaky


Potravinové alergie, mezi něž alergie na lepek příznaky rovněž patří, se vyskytuje zřídka. Lepek je směsí dvou bílkovin, které se spolu se škrobem nacházejí v zrnech pšenice, žita a ječmene.
Jak se na lepek alergie projevuje?
Jako u ostatních potravinových alergií například na oříšky, některé druhy ovoce, zeleniny, koření, mléka, ryb a vajec, taky u alergie na lepek se objevují první příznaky bezprostředně nebo maximálně do několika hodin po požití potraviny, která alergen obsahuje. Může jít o nevolnost, bolesti břicha, nadýmání, průjmy, nechutenství, zvracení nebo chudokrevnost. Ojedinělým projevem alergie na lepek bývá i postižení kůže (dermatitis herpetiformis).

U dětí se navíc objevuje nápadná mrzutost, špatné noční spaní a nezájem si delší dobu hrát. Imunitní systém zareaguje neschopností lepek trávit. Samotná léčba vychází z dodržování bezlepkové diety, tzn. vyčlenění výrobků obsahujících lepek ze stravovacího režimu alergika.
Stejná situace nastává, pokud lékař diagnostikuje celiakii, tzn. chronické onemocnění, kdy na sliznici tenkého střeva dochází k zánětu se současným vymizením klků. Zánět způsobí poruchu při trávení jak lepku, tak i cukrů (mléčného a řepného), nedostatečnou vstřebatelnost bílkovin, tuků, některých vitamínů a železa. Toto onemocnění se oproti alergii na lepek považuje za vážnějšího charakteru.

Účinné přípravky proti alergii

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy