HEO > Seznam nemocí > A > Angína

Angina pectoris příznaky, angína pectoris léčba


Angina pektoris patří k závažným srdečním onemocněním, které je rozšířené zejména ve vyspělé zápádní společnosti, a jehož původ je do značné míry v nezdravém životním stylu. Projevuje se silnou, bodavou bolesti na hrudi, v oblasti srdce.

Bolest, kterou angina pectoris vyvolává, je způsobena nedostatečným zásobováním srdce krví, které tak nemá dostatek kyslíku. Nejčastější příčinou tohoto stavu je zúžení tepen, které vedou krev k srdci.
Toto poškození tepen vzniká vlivem tzv. aterosklerózy, při které se ukládá tuk na stěny cév. Bolest je obvykle pociťována při větší fyzické zátěži, v chladném počasí, při kouření, tedy vždy, když se zvyšuje spotřeba kyslíku v srdci.
Nemoc se může projevit ve třech základních typech: stabilní, nestabilní a vzácná vazospatická angina pectoris. Příznaky všech tří typů jsou v podstatě shodné, liší se ovšem četností a závažností záchvatů. Nestabilní angina pectoris je typická svým zhoršujícím se průběhem.

Riziko onemocnění stoupá s věkem a je častější u mužů než u žen, vliv mají také genetické dispozice. Mezi další rizikové faktory patří nadváha, nedostatek pohybu, nevhodná strava s velkým množstvím tuků, kouření, časté pití alkoholu, vysoký krevní tlak a stres.

Léčení anginy pectoris by mělo vždy probíhat pod dohledem lékaře. Nemoc totiž může přivodit akutní infarkt myokardu, který je způsoben ucpáním tepny krevní sraženinou. Nebezpečná je zejména nestabilní angina pectoris. Léčba zahrnuje podávání nitrátů při bolestech, nezbytnou součástí by ale měla být především změna životního stylu.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy