Spálová angína se projevuje velmi podobně jako klasická angína. Nakažený člověk trpí silnou bolestí v krku, horečkou, bolestí hlavy a únavou. Průběh spálové angíny je na jejím počátku navíc doprovázen drobnou vyrážkou. Inkubační doba spálové angíny je asi 1-5 dní.
Spála je nemoc bakteriálního tzv. streptokokového původu a přenáší se infekcí. Streptokoky se usazují v dýchacích cestách, kde se množí a dostávají se také do krevního oběhu, kde způsobují vyrážku, kterou se typicky projevuje spálová angína. Příznaky této vyrážky se zpočátku objevují v podbřišku, odkud se přesunují na zbytek těla.
Streptokoky tvoří běžně 15 až 20 % zánětů mandlí. Co je dobré na zánět mandlí?
Onemocnět spálou je možné v jakémkoliv věku, nemoc je ale nejvíce rozšířena mezi dětmi předškolního a mladšího školního věku, v jejichž kolektivu se nemoc šíří nejsnáze.
Léčení spálové angíny musí probíhat pod dohledem lékaře, a je vždy realizováno za pomoci antibiotik. V jiném případě hrozí závažné poškození ledvin nebo srdce. Klasická krční angína se obvykle lečí 7-10 dní, stejně tak spálová angína.
Léčba by měla pouze respektovat kožní projevy, není vhodné v jejím průběhu chodit na sluníčku, na vyrážku může lékař předepsat léky, obvykle ale zmizí sama, ještě předtím, než se rozvine samotná nemoc.
Zapomínat se nesmí na prevenci před touto nemocí. K ní jsou vhodné např. přípravky proti angíně a zejména dbáme o posílení imunity.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012