HEO > Seznam nemocí > A > Akné

Akné v těhotenství, co pomáhá na akné


Akné je noční můrou nejednoho dospívajícího, kdy se tito sami v sobě nejistí mladí lidé často potýkají i s touto obtěžující a zevně nelichotivou součástí zevnějšku.
Nejčastěji postihuje oblast obličeje, ramen, zad a hrudníku - oblasti s větší produkcí mazových žláz. Na povrchu kůže se vytváří tzv. komedony (ucpané póry), případně se začnou vytvářet zanícené, hnisavé pupínky až abscesy s následným vznikem jizviček. 
Je považováno za jedno z nejvýznačnějších chronických onemocnění kůže. Vzniká v důsledku uzavření vývodů mazových žláz, které tímto způsobí jejich zanícení.
Projevuje se jako důsledek nestability způsobené hormonálními změnami - v období dospívání, těhotenství (může se zlepšovat nebo naopak zhoršovat), před menstruací, u novorozenců (vlivem mateřských hormonů), nebo dědičnou dispozicí. 

Například akné na zádech vesměs souvisí s poruchami střevní mikroflóry. Další výraznou příčinou může být kontakt s vnějšími prostředky, např. olej, dehet, brom, chlor, jod, případně jako důsledek podávání léků (hormony, na štítnou žlázu, epilepsii, vitamíny B3, B6 a B12) nebo použitím mastí a pomád na bázi vazelíny. Postiženými skupinami bývají děti, dospívající, i dospělí. Většinou se akné projevuje mezi 12. - 20. rokem života a postihuje cca 80% mladých lidí a je považováno za přirozený projev dospívání. Po 40. roce života se zmírňuje činnost mazových žláz, tudíž akné mizí, nicméně někoho provází celý život. 

Existuje spousta způsobů co pomůže na akné, případně omezit stávající projevy. Hlavní zásadou je dodržování zdravé životosprávy s dostatkem spánku, tekutin, pohybu a ovoce. Pokud možno, odbourat stres a situace vyvolávající stres, alkohol, nikotin a drogy. Pravidelná a důkladná péče o pleť (použitím tekutých mýdel, emulzí a gelů s neutrálním pH), která čištěním zabraňují uzavírání pórů a vzniku zánětu by měla být samozřejmostí. 

Stejně tak je na místě rozumné opalování, které v některých případech pomáhá projevy akné zmírnit, případně vede k vymizení. Samotná léčba akné závisí na typu, stupni a rozsahu postižení. Efektivní je i léčba různými léčivými přípravky na akné ve formě roztoků, krémů, peelingu (mechanické čištění kůže). Nabízí se rovněž různé domácí pleťové masky na akné, které jsou dostupné a aplikují se v pohodlí domova. Většinou se jedná o kašovitou hmotu skládající se z ovoce nebo zeleniny. Např. z okurek, broskví, citronů, jablek, mrkve ve spojení s jogurtem, medem nebo smetanou.
Dalším způsobem je léčba akné léky, případně antibiotiky, která hubí bakterie. Měla by být krátkodobá a to pouze u zánětlivé formy akné. Dalším způsobem je podávání hormonální antikoncepce u žen, která mimo zabránění otěhotnění rovněž redukuje tvorbu mazu. Bohužel ale zánětlivé projevy akné neovlivní. Nicméně se nedoporučuje nanášet některé přípravky na akné v těhotenství na oblast hrudníku a prsou z důvodu kojení.
Také je možností laserová léčba akné, která je co do výsledků odstranění akné velmi bezpečná, účinná a dlouhodobá díky zastavení nadměrné činnosti mazových žláz. Projevy akné je možné zmírnit také omezením příjmu sladkostí, bílého pečiva, sladkého ovoce, zrajících sýrů, limonád, džusů, uzenin a tučných, pálivých jídel.

Samotné potýkání se s projevy akné je jak pro dospívající, tak pro dospělé stresující záležitostí. Často se projevuje sníženým sebevědomím, někdy i depresemi.

Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012

Prohlášení o obsahuKontakt, Odkazy