Akné (též acne, trudovitost, lidově beďary či uhry) je chronické kožní onemocnění mazových žláz. Funkcí mazových žláz je produkce kožního mazu, který odvádějí vývodem na povrch kůže. Význam kožního mazu spočívá v ochraně kůže před škodlivými vlivy, ve zvláčňování kůže, zabraňování jejího vysychání a udržování její pružnosti. Mazové žlázky se nacházejí zejména v oblasti obličeje, hrudníku a horní části zad, naopak se nevyskytují na dlaních a ploskách nohou.
Na rozvoji akné se účastní několik vzájemně se doplňujících chorobných procesů. Základními patologickými procesy je nadměrná tvorba kožního mazu a porucha rohovatění kožních buněk. Buňky v oblasti vývodu mazových žlázek jeví zvýšenou soudržnost a následkem tohoto je pak vytvoření jakési zátky, která vývod mazové žlázky ucpe, čímž znemožní přirozený odtok mazu ze žlázky na povrch kůže. Hromadící se mazový sekret uvnitř žlázky může být zdrojem zánětlivé reakce.
Akné se typicky projevuje přítomností charakteristických pupínků na kůži a zvýšenou tvorbou mazu (mastnou pletí). Tyto projevy jsou nejvíce patrné v oblasti obličeje, hrudníku a horní části zad, neboť v těchto oblastech se, jak bylo uvedeno, nachází největší množství mazových žlázek. V oblasti dlaní a plosek nohou se akné neobjevuje. Rozsah postižení je individuální. Nejmírnější formou onemocnění je tzv. acne comedonica (acne punctata). Pupínky mají při této formě onemocnění charakter drobných černých teček, které jsou odborně označovány jako komedony. Tato „černá tečka" je představována kožním mazem, který pod vlivem určitých chemických látek změnil své zbarvení. Těžší formou onemocnění je tzv. acne papulopustosa, vyznačující se rozsevem hnisavých pupínků. Akné však může nabýt i formy rozsáhlých splývajících hnisavých ložisek, v tomto závažnějším případě je pak onemocnění popisováno jako acne conglobata.
Mezi možné příčiny vzniku akné lze řadit zejména hormonální vlivy. Určité hormony jsou schopné mimo svou hlavní funkci také výrazně zvyšovat tvorbu kožního mazu. Z tohoto důvodu se akné často objevuje ve stavech hormonálních výkyvů, typicky v pubertě. Rovněž léky obsahující hormony mohou způsobit vznik akné (tzv. akné medikamentózní). Pod vlivem mateřských hormonů se mohou rozvíjet i dětské formy akné v novorozeneckém věku, hormonální poruchy mohou být příčinou i tzv. akné dospělých žen. Akné může být podmíněno i některými nevhodnými kosmetickými přípravky (kosmetické akné). Rovněž se vznik akné dává do souvislosti s dlouhodobějším kontaktem s dehty, jodem, chlorem, bromem (např. v rámci profese - profesní akné). Onemocnění může být také vyvoláno působením bakterie Propionibacterium acnes. Uplatňuje se i genetická zátěž. V neposlední řadě může průběh onemocnění negativně ovlivnit nevhodná strava a životní styl, stres a pobyt v teplém a vlhkém prostředí.
Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit akné, nebo alespoň zmírnit jeho průběh. Obvykle se však jedná o dlouhodobý proces, který vyžaduje ze strany pacienta značnou trpělivost. Mezi základní rady proti akné patří včasná konzultace s odborný lékařem, dermatologem, který na základě typu akné navrhne vhodnou léčbu. Léčba akné může být buď lokální (místní), nebo celková. Místní léčba je založena na zevní aplikaci přípravku přímo na postižená místa. Dostupné lokální přípravky můžeme zařadit do skupiny komedolytik nebo antimikrobiálních látek. Účinek komedolytik spočívá v omezení tvorby nových komedonů a v uvolnění komedonů již vytvořených. Tyto léky obsahují látky odvozené od vitaminu A (tzv. retinoidy), které příznivě ovlivňují tvorbu kožního mazu a proces rohovatění kůže. Antimikrobiální látky pak eliminují mikroorganismy, které mohou být rovněž jednou z příčin vzniku akné (viz výše). Do této skupiny léků patří např. benzoylperoxid, kyselina azelaová a některá lokální antibiotika. Při těžším průběhu onemocnění může dermatolog doporučit i celkovou léčbu antibiotiky či celkovými retinoidy.
Jako doplněk léčby i jako prevenci akné je také vhodné upravit jídelníček - omezit tučná jídla, přijímat dostatečné množství zeleniny, ovoce apod. Dostupné jsou rovněž nutriční doplňky obsahující kyselinu salicylovou, kyselinu hyaluronovou, zinek, laktoferrin a další účinné látky. Dále je vhodné pravidelně ošetřovat pleť vhodnou kosmetikou či přírodními preparáty. Doporučuje se např. měsíček lékařský, který má dezinfekční a hojivé účinky, kontryhel obecný, či heřmánek pravý nebo šalvěj lékařská, které mají rovněž zklidňující účinky.
Akné obyvkle nemívá žádné závažnější zdravotní následky. Jeho dopady bývají obvykle spíše psychosociálního charakteru. Z tohoto důvodu je vhodné situaci, obzvláště u mladých lidí, nepodceňovat a včas zahájit léčbu.
Zákaz kopírování jakékoliv části tohoto webu - Copyright heo.cz © 2012